Oman atrakcje. Co warto zobaczyć w Omanie?
Tu tradycja miesza się z nowoczesnością. Kraj ten zachwyca pustynnymi krajobrazami, ale też zielonymi dolinami. To tędy przechodził niegdyś najważniejszy przystanek tak zwanego szlaku kadzidła - my nakreślamy własny wakacyjny szlak miejsc, które warto zobaczyć w Omanie.
Królewski Teatr Operowy w Maskacie
Nowoczesne rozwiązania, takie jak: unoszące się podesty, rzędy krzeseł znikające pod podłogą przy uruchomieniu jednego przycisku oraz niezwykłe systemy nagłaśniające to tylko część technologicznych smaczków, jakie możemy spotkać w Królewskiej Operze. Wszystko zaczęło się od miłości do muzyki klasycznej sułtana Kabusa ibn Saida. To on postanowił o budowie tej oryginalnej i zachwycającej budowli. To miejsce oraz wydarzenia (koncerty), jakie się w nim odbywają, stanowią centrum kultury Omanu. W krajach muzułmańskich opera nie ma długiej tradycji. Teatr w Maskacie jest trzecią sceną operową w krajach arabskich Bliskiego Wschodu. Zachęcamy do rezerwacji wycieczki fakultatywnej np. Muskat City Tour, dzięki której można dokładnie poznać atrakcje tego miasta.
Wielki Meczet Sułtana Kabusa
Salalah to bardzo popularne miejsce wypoczynku dla turystów z całego świata. Przyciąga pięknymi plażami, doskonałymi hotelami z all inclusive oraz atrakcjami. W Salalah możecie zobaczyć meczet sułtana Kabusa. Początek powstania świątyni datowany jest na rok 1997, kiedy sułtan Kabus zdecydował, że Oman potrzebuje wielkiego i znaczącego w świecie meczetu. Budowa tego spektakularnego projektu architektonicznego trwała kilka lat. Ukończony został w roku 2001 i jest drugim co do wielkości meczetem świata. Główne pomieszczenie modlitewne pokryte jest białym i ciemnoszarym marmurem, dzięki temu wygląda wyrafinowanie i ponadczasowo. Może ono pomieścić aż 6,5 tys. wiernych. W największej sali znajduje się ręcznie tkany (przez 27 miesięcy) dywan, który waży aż 21 ton (czyli tyle, co ok. 21 średniej wielkości słoni). Wszystko w środku jest majestatyczne i imponujące. Dla przeciętnego Osmańczyka sułtan Kabus był trzecią osobą po Allahu i Mahomecie. Dwóch pierwszych nie wolno jest portretować, jednak ten trzeci nie miał nic przeciwko. Dlatego w większości domów, hoteli i muzeów spotkacie jego wizerunek powieszony na ścianach. Lokalna ludność otaczała swojego sułtana szacunkiem i wdzięcznością za modernizację kraju. Podczas jego panowania kraj zmieniał się nie do poznania. Dzięki niemu wybudowano asfaltowe drogi i postawiono murowane domy. To on sprawił, że mieszkańcom Omanu podniósł się znacznie poziom życia.
Nizwa – niepowtarzalny miszmasz
To najstarsze targowisko w Omanie oraz w tej części globu. Suk mieści się obok XVIII –wiecznego fortu i starożytnych murów miasta leżącego u podnóża gór Al. - Achdar. To doskonałe miejsce do odwiedzenia podczas wakacji w Omanie, gdyż zakupicie tam niepowtarzalne pamiątki takie jak: orientalne przyprawy, kadzidła, biżuterię i niebanalne tkaniny. Również warto tu skosztować lokalnych potraw, przetworów lub posmakować świeżych warzyw i owoców. Nie ma lepszego miejsca od lokalnego targowiska, aby rozkoszować się feerią barw i kompozycją niespotykanych na co dzień zapachów.
Fort Bahla – najstarszy w Omanie
Ten imponujący fort, trzeba zobaczyć. Warownia została wzniesiona na osmańskiej pustyni i jest najstarszą budowlą tego typu w Omanie. Jako jedyna została wpisana na listę UNESCO. Otaczające miasto i fort mury obronne ciągną się przez 12 km. Fort nie został odnowiony, więc odbędziecie na jego terenie niezwykłą podróż w czasie i poczujecie niepowtarzalny klimat. Obiekt jest naprawdę duży, możecie tu spędzić spokojnie pół dnia. Podczas spaceru odkryjecie coraz to nowe przejścia, zakamarki i pomieszczenia.
Mirbat
Mirbat to niewielka wioska rybacka z tradycyjnym budownictwem. Znajduje się w południowo-wschodnim Omanie, nad Morzem Arabskim. W Mirbat znajduje się również fort z XVIII wieku, którego zadaniem była ochrona wioski przed najeźdźcami. W przeszłości Mirbat był ważnym ośrodkiem handlowym na szlaku morskim między Indiami a Zatoką Perską. Wioska słynie z pięknych plaż oraz raf koralowych. Więcej o pięknych plażach w Omanie przeczytacie w naszym artykule pt. "Top 7 najpiękniejszych plaż w Omanie".
Mirbat jest wioską rybacką możecie trafić tu na targ rybny, na którym można kupić świeże ryby i owoce morza.
Pustynia w Omanie
Pustynia w Omanie jest niezwykłym miejscem, które przyciąga podróżnych z całego świata. To obszar o pięknym, surowym krajobrazie, gdzie rozciągają się piaszczyste wydmy, skaliste formacje oraz płaskie równiny. Niezwykłe zjawiska naturalne, jak np. jaskinie, wąwozy czy oazy, dodają temu miejscu niepowtarzalnego uroku. Na pustynię możecie się wybrać podczas przejażdżki jeepeami lub w inny sposób. Świetnym pomysłem jest przenocowanie na pustyni w przygotowanym polu namiotowym. Rozgwieżdżone niebo zrobi na Was na pewno ogromne wrażenie, gdyż spoglądanie na gwiazdy nie będzie w żaden sposób zakłócone przez miejskie oświetlenie.
Zielona Góra
Jebel Akhdar to dosłownie w tłumaczeniu oznacza "Zieloną Górę". Jest to obszar górski położony na wschód od stolicy kraju Maskatu i jest znany z urodzajnych dolin, malowniczych wąwozów i tradycyjnych wiosek. Jest to także popularna atrakcja turystyczna ze względu na swoje piękne krajobrazy i łagodniejszy klimat w porównaniu z otaczającą pustynią. Jebel Akhdar jest znany z uprawy różnych rodzajów owoców, warzyw i kwiatów, co jest możliwe dzięki systemowi nawadniającemu – falajom. Można tu zobaczyć plantacje granatów, brzoskwiń, moreli i winogron. Podczas podróży możecie zobaczyć typowe osmańskie budownictwo. Jednym z najbardziej znanych miejsc jest wąwóz Al Hajar, który oferuje piękne widoki i daje wiele możliwości trekkingu.
Kaniony Wadi Bani Khalid i Jebel Shams
Wadi Bani Khalid jest popularnym celem turystycznym, gdzie można odpocząć, kąpać się w kryształowo czystych wodach i cieszyć się spokojem otaczającej przyrody. To doskonałe miejsce do trekkingu, piknikowania i relaksu w otoczeniu dzikiej przyrody. Obszar kanionu jest obszerny i składający się z kilku zbiorników, w których można się kąpać. Przy największym znajduje się restauracja i toalety. Jednak spokojniejsze miejsca znajdują dalej. Na wytrwałych w pieszej wędrówce czekać będzie jaskinia Muqal Cave, która jest wisienka na torcie. Kanion znajduje się 230 km od Muscatu.
Wadi to nic innego niż dolina pośród skał, gdzie na stałe lub okresowo płynie woda.
Jebel Shams nazywany jest Wielkim Kanionem Bliskiego Wschodu. Kanion Jabal Shams jest jedną z największych atrakcji turystycznych Omanu i stanowi obowiązkowy punkt na mapie turystów przybywających do tego kraju. To również najwyższy szczyt Omanu liczący 3000 m n.p.m.Położony w górach Al Hajar w Omanie, kanion oferuje zapierające dech w piersiach widoki na spektakularne formacje skalne i przepaście sięgające nawet 1000 metrów głębokości. To popularne miejsce dla miłośników trekkingu i turystyki przygodowej, oferujące liczne szlaki piesze i punkty widokowe.
Na szczyt możecie się dostać autem, najlepiej z napędem 4x4, droga nie jest utwardzana.
Muttrah – spacer malownicza promenadą
Miasto, w którym znajduje się jeden z większych portów regionu, ośrodek handlu m.in. daktylami, rybami, przyprawami, a nawet wielbłądami. Muttrah położone jest w Maskacie nad Zatoką Osmańską. Przyciąga turystów, którzy pragną zakupić oryginalne pamiątki z podróży oraz chcą przeżyć romantyczne chwile - spacerując nadbrzeżną promenadą, która wygląda spektakularnie o zachodzie słońca. Deptak prowadzi wzdłuż XIX –wiecznych domów, meczetów i sklepów. W Muttrah znajduje się również zbudowany przez Portugalczyków w XVI wieku okazały fort. Z jego odrestaurowanej wieży będziecie mogli podziwiać zachwycający widok na najbliższą okolicę oraz port. Tu poczujecie wakacyjną atmosferę.
Kiedy wybrać się do Omanu?
Oman zdecydowanie najlepiej odwiedzić między październikiem a marcem, jeśli chcecie zwiedzać i nie lubicie upałów. Wtedy średnie temperatury powietrza wahają się w granicach 30 st. C w październiku i ok. 22 st. C w styczniu i lutym. Jeśli lubicie znacznie wyższe temperatury, to polecamy wyruszyć w podróż, kiedy w Omanie jest najcieplej, czyli czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Pogoda w tych miesiącach na pewno Was nie zaskoczy opadami 😊
Co kupić w Omanie?
Oman słynie z wielu niepowtarzalnych wyrobów. Polecamy przywieźć ręcznie wykonane wyroby, takie jak dywany, tkaniny, kosze czy ozdobne przedmioty, które są często sprzedawane na lokalnych rynkach. Oman pachnie kadzidłem, dlatego jeśli lubicie kadzidlane zapachy warto przywieźć właśnie kadzidło. To jedyny kraj, w którym rosną drzewa kadzidłowe. A jeśli jesteśmy przy zapachach, to w Omanie znajdziecie oryginalne perfumy w tym markę o międzynarodowej renomie – Amouage. A dla smakoszy polecamy zakupić słodkie daktyle i osmańską kawę.
Czy w Omanie jest bezpiecznie?
Oman uchodzi za jedno z najbardziej przyjaznych i bezpiecznych państw Bliskiego Wschodu. Warto zachować jednak podstawowe środki ostrożności.