Co zobaczyć w Fezie? TOP atrakcje średniowiecznego miasta
Jedna z trzech historycznych stolic Maroka to również jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych arabskich miast. Przeszłość jest w Fezie cały czas wyjątkowo obecna. Tutejsza medyna – najstarsza na świecie i wpisana na listę UNESCO – jest tego najlepszym przykładem. Jeżeli planujecie wizytę w tym miejscu, koniecznie sprawdźcie, co warto tu zobaczyć.
Punkty widokowe
Zanim jednak zagłębimy się w ciasne uliczki starego miasta Fezu, warto wybrać się na podziwianie jego panoramy z góry. Można to zrobić m.in. na Borj Sud, czyli dosłownie Wieży Południowej. To fort zbudowany na wzniesieniu niedaleko medyny. Rozpościera się stamtąd fantastyczny widok na historyczny Fez i otaczające go wzgórza. Nad ranem przybywają tu liczne grupki turystów z przewodnikami, ponieważ jest to dosyć popularny punkt startowy w planie zwiedzania miasta. Z tego miejsca uświadomicie sobie, że jest to naprawdę duża metropolia – zamieszkuje ją w końcu ponad milion osób. W oczy powinien wam się również rzucić charakterystyczny zielony dach Uniwersytetu Al-Karawijjin. Uczelnia jest dostępna wyłącznie dla muzułmanów, więc warto mu się stąd dobrze przyjrzeć.
Innym miejscem, które można stąd dostrzec to Borj Nord, czyli siostrzana dla Borj Sud twierdza znajdująca się po przeciwległej stronie. Dlaczego warto wybrać się do Wieży Północnej? Oprócz możliwości zobaczenia miasta od drugiej strony, znajdziecie tam wyjątkowe miejsce jakim są Groby Merynidów. Są to pozostałości po nekropoli, w której chowani byli średniowieczni władcy Fezu. Miejsce otacza współczesny cmentarz. Bardzo możliwe, że ukaże wam się dosyć niecodzienny dla tego typu miejsc widok: kozy, które w poszukiwaniu wody skaczą z nagrobka na nagrobek.
Medyna w Fezie
Jest pełna tradycyjnych souków, klimatycznych riadów i ciasnych uliczek, w których nietrudno się zgubić. Medyna w Fezie to z pewnością najważniejsza atrakcja tego miasta, chociaż powinno się raczej użyć liczby mnogiej, bo wielość i gęstość niesamowitych miejsc w jej wnętrzu jest naprawdę imponująca. Z pewnością warto się tu przejść po licznych targowiskach, które dla uproszczenia są tematycznie rozlokowane, tj. w jednym miejscu będziecie mogli kupić wyroby ceramiczne, a w innym skóry czy np. tkaniny. Wiele osób odwiedzających Maroko zwraca uwagę, że właśnie w tym miejscu można kupić najlepszej jakości pamiątki w całym kraju.
Co prawda centralny punkt starej medyny, czyli Uniwersytet Al-Karawijjin i znajdujący się w nim meczet, jest dostępny tylko dla muzułmanów, ale już obok tego miejsca znajdziecie atrakcję, którą jak najbardziej można odwiedzić. Jest to Medresa Al-Attarin. Co to za miejsce i dlaczego warto tu zajrzeć?
To dawna szkoła teologiczna, w której wykładano Koran. Po wejściu na jej dziedziniec z pewnością zachwyci was piękna marokańska architektura. Podłogi, ściany i kolumny w tym miejscu są idealnym przykładem marokańskiego wzornictwa. Wchodząc na górne piętra, będziecie mogli zwiedzić cele, w których pomieszkiwali jej uczniowie – miejsce to służyło również jako internat. Są one niezwykle skromne i ciasne, a przez malutkie okna wbija się do środka gwar medyny wraz z gorącymi promieniami słońca. Atmosfera skłania do kontemplacji i wyciszenia.
Marokańskie bramy
Maroko kojarzy się z niezwykłym bogactwem kolorów i fantazyjnych wzorów, które są stałym elementem architektury tego kraju. Idealnym tego przykładem są potężne bramy, które można spotkać w wielu marokańskich miastach. Nawet o samym Maroku mówi się, że jest "bramą do Afryki".
W Fezie jest kilka bram, które powinny was zainteresować. Błękitna Brama, czyli Bab Bou Jeloud prowadzi do medyny od strony zachodniej. Co ciekawe, niebieski kolor zobaczycie tylko z jednej strony – zewnętrznej. Od wewnątrz brama jest wykończona w zielonym odcieniu. Po wejściu znajdziecie się na placu pełnym sklepików i kawiarni, gdzie warto na chwilę przysiąść, żeby odpocząć i móc nacieszyć się widokiem.
Tymczasem na południowy zachód od tego miejsca znajduje się Bab L'Makhzen – to brama, a właściwie drzwi, które możecie zobaczyć tylko z jednej strony. Prowadzą do pałacu królewskiego, który niestety jest zamknięty dla turystów. Duży plac przed wejściem sprawia, że łatwo tu o ciekawe ujęcia, ale pamiętajcie, żeby przed sesją fotograficzną dokładnie przyjrzeć się ozdobnemu wykończeniu drzwi. Otrzymały one nawet miano najpiękniejszych w całym Maroku! Niedaleko, bo kilkaset metrów od tego miejsca, jest jeszcze Bab Semmarine – ta brama prowadzi do medyny od strony południowej. To oczywiście tylko niektóre z tego typu miejsc w Fezie.
Lokalne rzemiosło
Fez słynie z wysokiej jakości rzemiosła. Właśnie tu warto się rozejrzeć w poszukiwaniu ciekawych pamiątek z Maroka – niekoniecznie magnesów. Zanim jednak sięgniecie po portfel, w wielu miejscach będziecie mieli okazję zobaczyć jak powstaje tutejsze rękodzieło. Zwiedzanie takich miejsc najczęściej kończy się wizytą w sklepie, gdzie oczywiście zgodnie z lokalnym zwyczajem można zacząć się targować.
Jednym z takich miejsc jest garbarnia Chouware położona na obrzeżach medyny. Przed wejściem na taras, skąd będziecie mogli zobaczyć wielkie kadzie, w których m.in. farbuje się skóry, otrzymacie gałązkę mięty. Według instrukcji pracujących tam osób powinniście trzymać ją przy twarzy. Mięta ma pomóc stłumić ciężką woń, jaka unosi się w tym miejscu. Mimo wszystko dla wielu nosów może to być dosyć ekstremalne doświadczenie.
Innym i dużo "spokojniejszym" miejscem, w którym dowiecie się, jak powstają rzeczy sprzedawane potem na targach, są lokalne wytwórnie ceramiki. Takim miejscem jest np. Art D'Argile położone we wschodniej części miasta. Powstają tu m.in. ozdobne talerze, tajiny, mozaiki, którymi ozdobicie posadzki czy np. stoły ogrodowe. Zostaniecie tu oprowadzeni zgodnie z kolejnością powstawania danego naczynia/mozaiki. Od modelowania gliny przy stole obrotowym, przez wizytę przy piecu, w którym jest utwardzana, aż po uważne malowanie w ozdobne wzory i odkładanie do wyschnięcia przed polerowaniem. Ostatni przystanek tej wizyty to oczywiście wizyta w sklepie.
Przepiękne riady!
Można w nich zjeść, nocować, wypocząć w SPA lub nad basenem. Riady w dawnych czasach były domami bogatych mieszkańców marokańskich miast. Charakteryzują się specyficzną budową – centralną częścią jest wewnętrzny dziedziniec. Ich okna najczęściej są skierowane właśnie do środka, aby oddzielić ich klimatyczne wnętrza od zewnętrznego świata.
I właśnie taka atmosfera w nich panuje – można tu na chwilę zapomnieć o otaczającym nas świecie. Wiele takich miejsc zostało współcześnie przekształconych w hotele i restauracje, w których możecie skosztować m.in. tradycyjnej kuchni marokańskiej. W riadach zatrzymują się turyści przybywający do marokańskich miast. W takim miejscu poczujecie, czym jest prawdziwy marokański luksus.