Co zobaczyć w Barcelonie - top atrakcje
Perła Katalonii. Zachwyca pod każdym względem. Jej śródziemnomorski charakter, zabytki i pełne atmosfery ulice przyciągają turystów. Barcelona jest jednym z miast europejskich, które wybierane jest często na podróże typu City Break. Poniżej przygotowaliśmy dla Was plan zwiedzania na dwa dni. Bawcie się dobrze!
Często turyści wybierają Barcelonę na kilkudniowy wyjazd typu City Break. W tych kilku dniach musi się zawrzeć to, co najważniejsze. Takie intensywne zwiedzanie, musi sprawić, żebyśmy poczuli atmosferę miejsca, zobaczyli najważniejsze zabytki i odkryli je wszystkimi zmysłami. Zaczynamy zwiedzanie!
Z lotniska Barcelona-El Prat (BCN) musimy najpierw podjechać do centrum miasta. Jedzie stamtąd wiele autobusów, na przykład A1 i A2, z których przesiądziemy się do linii L2 metra. Dojazd zajmie nam w tym przypadku około godziny.
Dzień 1 – szlak Gaudiego
Sagrada Familia to jedna z najbardziej znanych i charakterystycznych budowli Barcelony, zaprojektowana przez słynnego architekta Antonio Gaudiego. Budowa katedry rozpoczęła się w 1882 roku i jest wciąż kontynuowana do dziś. Gaudi pracował nad budową kościoła aż do swojej śmierci, po jego śmierci nikt nie był w stanie poprowadzić budowy tak jak on, co jest przyczyną nieskończonej budowy.
Podczas krwawej wojny domowej w Hiszpanii (1936 – 1939) podpalono kryptę oraz zniszczono warsztat architekta, w którym były wszystkie plany, rysunki i fotografie. Drogocenne informacje zostały utracone na zawsze, na szczęście niektóre z modeli gipsowych, które zostały rozbite później z mozołem odtworzono i z czasem wrócono do prac.
Charakterystyczne dla Sagrady Familii są wysokie wieże, z których każda reprezentuje jednego z dwunastu apostołów, a dwie symbolizują Jezusa Chrystusa i Maryję. Najwyższa z wież, to wieża Jezusa 172,5 m wysokości i Maryji 138 m. Budowla jest imponująca na wiele sposobów. Ma 170 m długości, 90 m szerokości i 172,5 m wysokości. Katedra zachwyca architekturą z zewnątrz, ale również jej wnętrze jest zapierające dech w piersiach. Wchodząc do środka, od razu można zauważyć, że jest jasno, przestronnie i wpada dużo światła naturalnego pięknie przepuszczonego przez witraże. Wszystkie elementy architektoniczne zostały stworzone z dużą precyzją i dbałością o każdy szczegół.
Sama Sagrada Familia oferuje ze swoich wież przepiękny widok na miasto, a w szczególności na zbudowaną w bardzo przejrzysty sposób (według schematu siatki) dzielnicę Eixample. W odległości zaledwie kilku kilometrów od niej znaleźć możemy wiele innych atrakcji turystycznych Barcelony, co sprawia, że jest dobrym miejscem na rozpoczęcie wycieczki.
Sagrada Familia jest jednym z najważniejszych zabytków Barcelony wpisanym do UNESCO i przyciąga co roku miliony turystów. Wstęp do środka jest dodatkowo płatny, również trzeba się liczyć z dodatkowym kosztem wejścia na jedną z wież. Aby uniknąć kolejek, proponujemy kupić bilet online.
Proponujemy po zwiedzaniu katedry, udać się pieszo do Parku Guell. Spacer powinien zająć ok. 45 min.
Podążając szlakiem wytyczonym przez Antonio Gaudiego, docieramy do Parku Guell, który był zaprojektowany przez tego artystę i wpisany na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Park jest zieloną oazą miasta. Tutaj będziecie mogli podziwiać charakterystyczne dzieła artysty w plenerze oraz spojrzycie w dal na przepiękny krajobraz, który rozciera się na tarasie widokowym. Geneza parku była taka, że inżynier Eusebi Güell zlecił Antonio Gaudiemu opracowanie planów zagospodarowania osiedla dla zamożnych rodzin na dużej posesji, którą nabył w okolicy znanej jako Muntanya Pelada (Goła Góra). Powyższa lokalizacja była doskonała. Opiewała w roślinność i szczyciła się wspaniałymi widokami na morze i Równinę Barcelońską. Na tym obszarze wytyczono 60 działek w kształcie trójkąta. Zostały one połączone siecią ścieżek, wiaduktów i schodów. Warunki zabudowy były bardzo restrykcyjne, ponieważ budynek mógł zająć tylko jedną szóstą działki, a wysokość domu nie mogła blokować widoku na morze, ani pozbawiać sąsiadów światła słonecznego. Poza rozplanowaniem działek Gaudi opracował również cały system nawadniający. Niestety ekskluzywny charakter inwestycji sprawił, że była ona nieopłacalna. Brak nabywców doprowadził do porzucenia robót w 1914 roku. Tylko dwa z sześćdziesięciu zaplanowanych w projekcie domów zostały wybudowane. Z czasem (po śmierci Eusebi Guella) teren przemienił się w park i od tamtej pory przyciąga miliony turystów.
Kontynuujemy zwiedzanie, do przejścia mamy 3 km (ok. 40 min marszu), aby napawać oczy kolejną atrakcją – Casa Batllo.
Casa Batll – jest to jeden z klejnotów modernizmu. Budynek został wzniesiony w 1877 roku przez Emilio Sala Cortés (jednego z dawnych nauczycieli Gaudiego). Gaudi był zatrudniony do przerobienia kamienicy zakupionej przez Batllo dla jego żony. Warunkiem współpracy, było przerobienie budynku tak, aby był on jedyny w swoim rodzaju i miał wyglądać, jak żaden inny dom do tej pory. Prace nad przebudową ruszyły w roku 1904 roku. Gaudi całkowicie przebudował kamienicę, zmieniając wszystko, od fasady po strukturę wewnętrzną. Wewnętrzny dziedziniec pokryty jest płytkami ceramicznymi zaprojektowanymi przez Gaudiego. Na dachu znajduje się smoczy grzbiet przecięty czteroramiennym marmurowym krzyżem i cztery komplety kominów. W 2005 roku Casa Batllo trafiła na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Z Casa Batllo udajemy się do Pałacu Guell. Do przejścia mamy 1,9 km (ok. 25 min marszu). Jeśli na tym etapie poczujecie zmęczenie, możecie skorzystać z dojazdu metrem – linia L3 (wsiadamy na stacji Passeig de Gracia i wysiadamy na stacji Liceu). Pałac znajduje się ok. 300 metrów dalej.
Pałac Guell – zabytek wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się on na ulicy Nou de la Rambla, w dzielnicy Raval, nieco ponad 10 minut spacerem od barcelońskiego portu. Gaudi odpowiedzialny był za projekt architektoniczny, ale zaprojektował również wnętrze, meble i dekoracje. Niesamowite stalowe, drewniane i szklane konstrukcje tworzą razem niepowtarzalną całość. Jeśli traficie na ładną pogodę, będziecie mogli również podziwiać dach, który wyróżnia się kilkoma oryginalnie zdobionymi przez artystę kominami. Nie planujecie wizyty do pałacu w poniedziałek, gdyż muzeum jest zamknięte. W pierwszą niedzielę każdego miesiąca wizyta w Palau jest bezpłatna.
Po wszystkich atrakcjach związanych z Gaudim proponujemy Wam ukonorować cały dzień magicznym spektaklem – pokazem świetlnym w parku fontann – u podnóża Montjuic. Do wyboru macie spacer ok. 2,4 km (ok. 30 min marszu) lub przejazd 3 stacji metrem. Jeśli zdecydujecie się na ten drugi wariant, wsiadacie do metra linii L3 na stacji Liceu, a wysiadacie na stacji Pl. Espana. Musicie przejść ok. 450 metrów.
Fontanny Montjuic – spektakl trwa ok. pół godziny i zaczyna się ok. 21:00, jednak w każdym sezonie dni pokazów mogą ulec zmianie, dlatego sprawdźcie, czy w zaplanowanym przez Was dniu na odwiedzenie tego niezwykłego miejsca, pokryje się z planem pokazów. Możecie kupić sobie przekąski i coś do picia. Czeka Was niezwykły spektakl świetlny na tle fontann z oprawą muzyczną specjalnie skomponowaną pod pokazy.
Dzień 2 – od średniowiecza po nowoczesność
Dzisiejszy dzień zaczniemy od spaceru po najbardziej znanej ulicy – La Rambla. Znajdziemy na niej mnóstwo straganów ulicznych, artystów eksponujących swoją sztukę, restauracji i kawiarni. Deptak ciągnie się od portu – na wysokości pomnika Kolumba, a jej zakończeniem jest Placa de Catalunya, główny węzeł komunikacyjny miasta.
Zostawiając za sobą La Rambla i spacerując wąskimi uliczkami (kierując się w stronę portu), docieramy do serca miasta. Barri Gotic już od czasów rzymskich stanowi centrum Barcelony. Jest ona perłą Starego Miasta i wyróżnia się bardzo gęstą i bardzo dobrze zachowaną po dziś dzień średniowieczną zabudową. Podczas spaceru natkniecie się na dużą liczbę ciekawych sklepików, galerii i przytulnych restauracji. Jeśli jesteście fanami powieści "Katedra w Barcelonie" Ildefonso Faccones oraz "Cień wiatru" Carlosa Ruiz Zafona, na pewno poczujecie ten klimat starej Barcelony. Można tu także przejść śladami modernistów o najbardziej ekscentrycznym stylu życia. Jest to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych dzielnic miasta, w której centrum położona jest katedra barcelońska.
Katedra św. Eulalii (Catedral de la Santa Creu i Santa Eulàlia). Kościół jest jednym z cenniejszych przykładów architektury gotyckiej w Hiszpanii. Wzniesiona w kilku etapach w XIII – XV w. na miejscu starszej świątyni wybudowanej przez Rzymian.
W środku katedry św. Eulalii znajduje się muzeum, w którym możemy podziwiać obrazy hiszpańskich mistrzów z XV i XVI wieku. Znajdziemy tu również kryptę ze starożytnymi grobowcami, w tym samej patronki.
Sama św. Eulalia – patronka świątyni – zmarła męczeńską śmiercią za wiarę w 304 roku mając zaledwie 13 lat. Eulalia była gęsiarką, dlatego w ogrodzie przy katedrze, mieszka 13 białych gęsi. Liczba gęsi nie jest przypadkowa, symbolizuje ilość tortur, jakim została poddana patronka (a także jej wspomniany wyżej wiek).
Po zwiedzaniu starej dzielnicy przeniesiemy w przyszłość i proponujemy zwiedzić uwielbiony przez kibiców FC Barcelona – stadion Cam Nou.
Wskazówka: sugerujemy skorzystać z komunikacji miejskiej i wsiąść w metro na stacji Liceu linii L3 i przejechać 9 przystanków do stacji Maria Cristina. Stamtąd najlepiej przesiąść się do autobusu linii M12 i przejechać 3 przystanki, następnie wysiąść na przystanku Mini Estedi – Palau Blaugrana.
Camp Nou – jest to stadion piłkarski o największej pojemności (może pomieścić 99 tys. widzów) w całej Europie i od 1957 roku rozgrywane są na nim mecze FC Barcelony. W ostatnim czasie treningi i mecze rozgrywa nasz polski piłkarz Robert Lewandowski. Na terenie stadionu znajdziecie muzeum, sklep z gadżetami klubu piłkarskiego oraz restauracje. Wejście na stadion jest płatne.
Powyżej zaprezentowaliśmy Wam nasz plan na 2-dniowe zwiedzanie. Zawiera on najważniejsze punkty miasta, dzięki którym poczujecie i poznacie piękno Barcelony. Do zwiedzania jest jeszcze wiele miejsc, dlatego to miasto warto poznać na spokojnie i najlepiej zostać przez kilka dni. Jeśli planujecie być znacznie dłużej w tym fantastycznym mieście, to również polecamy odwiedzić PortAventura - największy park rozrywki w Hiszpanii. Jeżeli zdecydowaliście się na wypoczynek na Costa Brava lub Costa Dorada, polecamy Wam odwiedzić to miasto – choćby na jeden dzień. Do Barcelony z wybrzeża dojedziecie pociągiem, komunikacja jest znakomita!