Co zobaczyć w Apulii? Poznaj białe włoskie miasteczka!
Apulia to region w południowej części Italii ze stolicą w Bari, tworzący tzw. obcas słynnego buta Półwyspu Apenińskiego. Znajdziecie tu przepiękne małe miasteczka, które sprawią, że schowacie mapę do kieszeni i będziecie się leniwie przechadzać po ciasnych uliczkach. Poznajcie kilka z nich, które na pewno Was zachwycą.
Apulia to region na mapie, który zajmuje obcas włoskiego buta. Linia brzegowa Apulii jest najdłuższa wpośród wszystkich włoskich regionów administracyjnych. Liczy sobie aż 784 km. Przedstawiamy Wam kilka przepięknych miejsc, które warto zwiedzić podczas wakacji we Włoszech.
Ostuni
Ostuni to malownicze białe miasteczko, które przyciąga turystów. Najbardziej charakterystyczną cechą Ostuni jest jego starówka, zwana La Città Bianca (Biała Wioska). Wąskie, kręte uliczki prowadzą do góry, gdzie na szczycie znajduje się imponujący zamek. To jedno z tych miast, gdzie warto się posnuć po krętych i ciasnych uliczkach. Przyjemnym momentem w ciągu zwiedzania będzie na pewno chwila, w której będziecie mogli napić się włoskiej kawy lub zjeść lokalny specjał w jednej z wielu kameralnych kafejek. Inną popularną atrakcją w Ostuni jest katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która znajduje się w centrum Starego Miasta. Ten późno barokowy budynek pochodzi z 1495 roku. Wznosi się dumnie na wzgórzu i oferuje niesamowite widoki na miasto i okolicę.
Monopoli
Monopoli to małe miasteczko, które nie ma okazałej plaży, ale za to ma ciekawe trasy rowerowe i piesze. To, co urzeka podczas zwiedzania, to magiczna starówka i średniowieczny port. W porcie kołyszą się niebieskie łódki, które wychodzą przepięknie na zdjęciach. Można tu podziwiać pracę rybaków, obserwować, jak przypływają ze świeżymi rybami i owocami morza, a także delektować się świeżo złowionymi przysmakami w jednej z lokalnych restauracji serwujących dania rybne. Stare Miasto Monopoli, zwane Centro Storico, to labirynt wąskich, krętych uliczek, malowniczych placów i urokliwych kamieniczek. Spacerując po tych uliczkach, można odkryć urocze sklepiki, kawiarnie, restauracje i kościoły, które tworzą niepowtarzalny atmosferę.
Jednym z najważniejszych zabytków w Monopoli jest katedra zbudowana w stylu romańskim, poświęcona Najświętszej Marii Panny i św. Mikołajowi.
Zbudowany w 1552 r. zamek Karola V znajduje się w niedalekiej odległości od portu. Budowla była kluczowym elementem ówczesnych fortyfikacji i ochraniał wejście do portu. Zamek wzniesiono na małym cyplu zwanym Punta Pinna. W pierwszej połowie XIX wieku zamek został przekształcony na więzienie i pełnił tę funkcję aż do 1969 r. Obecnie w zamku organizowane są wydarzenia kulturalne i wystawy.
W Monopoli jest stacja kolejowa, dzięki której szybko można dojechać do innych miast Apulii: Bari, Polignano a Mare, Ostuni czy Lecce.
Polignano a Mare
Polignano a Mare jest niezwykle fotogenicznym kurortem Apulii. To właśnie stąd pochodzi piosenkarz Domenico Modugno znany z hitu Volare. Jego pomnik znajduje się na nadbrzeżu, a jego tekst piosenki wymalowany jest na wielu domach.
Znany refren potrafi utkwić w głowie już po przeczytaniu jego słów 😊
Volaré, ooo-o
Cantaré, oooo-o
Nel blu dipinto di blu
Felice di stare lassù
Najbardziej charakterystyczną cechą Polignano a Mare są jego imponujące klify. Miasto jest zbudowane na skale wznoszącej się nad morzem, oferując zapierające dech w piersiach widoki na otaczającą okolicę. W miasteczku latem odbywa się coroczny konkurs skoków do wody z 27-metrowego imponującego klifu. Urokliwa plaża Lama Monachile stała się już symbolem miasta. Znajduje się tuż u podnóża historycznego centrum Polignano, wciśnięta pomiędzy dwa wysokie klify. Plaża jest kamienista, jednak to plażowiczom nie przeszkadza i tłumnie jest odwiedzana w sezonie letnim.
W centrum znajduje się główny plac, Piazza Vittorio Emanuele II, który jest popularnym miejscem spotkań dla mieszkańców i turystów. Przy placu znajduje się katedra z 1295 r. (Santa Maria Assunta in Cielo), a przy niej 23-metrowa dzwonnica. We wnętrzu kościoła znajduje się bogato zdobiony XVIII-wieczny ołtarz.
Cisternino
Cisternino znajduje się na liście najpiękniejszych miasteczek we Włoszech. Główną atrakcją Cisternino jest jego starówka, która zachowała swój tradycyjny charakter i unikalny urok. Labirynt wąskich uliczek, kamiennych domów i białych fasad tworzy malowniczy krajobraz, w którym czas się zatrzymał. Warto również odwiedzić Palazzo Amati, renesansową willę z XVI wieku, która obecnie pełni funkcję miejskiego ratusza. Cisternino jest również popularnym miejscem dla miłośników wina, gdzie można skosztować lokalnych win produkowanych w okolicy oraz przyciąga smakoszy lokalnej kuchni. Główną atrakcją gastronomiczną są fornelli pronti (rzeźnie grille). Są to sklepy rzeźnicze połączone z trattorią. W praktyce wybiera się świeże mięso, które chce się zjeść i rzeźnik je waży, a następnie przyrządza i przynosi do stołu.
Alberobello
Jest znane na całym świecie z powodu swoich charakterystycznych, stożkowych domków – trulli. To tradycyjne, kamienne domki z białych płyt wapiennych, zbudowane bez użycia zaprawy. Mają one stożkowe dachy pokryte szarymi kamieniami. Trulli w Alberobello zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i są symbolem regionu Apulia. To miejsce przyciąga większość turystów, którzy obrali kierunek tego włoskiego regionu.
Rione Monti to najstarsza, południowa część Alberobello, w której znajduje się najwięcej trulli. Dzięki swojej unikalnej konstrukcji, domki są łatwe do budowy i demontażu, co w przeszłości było wykorzystywane w celu uniknięcia płacenia podatków. Do budowania domów używano lokalnie występującego wapienia. Trulli przybrały okrągły kształt i mimo prostej budowie pełniły miały pomysłowe rozwiązania. Jednym z nich to niewielkie kanały na dachu i w ścianach, które pomagały gromadzić wodę deszczową w podziemnych zbiornikach.
Będąc w miasteczku na pewno dojdziecie do Rione Monti – centrum miasteczka. Znajdują się tu restauracje, kawiarnie, sklepiki z pamiątkami, a w dni targowe rozstawiają się tu także stragany.
W miasteczku znajduje się ok. 1,4 tys. domów trulii, zbudowanych jeden obok drugiego. Niektóre z nich wciąż są zamieszkałe, ale zdecydowana większość została przekształcona na sklepiki, kafejki a nawet hotele. Podczas spaceru po Arbelobello warto zajrzeć do Museo del Territorio. Jego siedzibą jest Casa Pezzola – dom zbudowany z 15 połączonych między sobą trulli. To muzeum z przedmiotami charakterystycznymi dla regionu. Znajdują się tu obiekty przedmioty codziennego użytku. Również warto udać się do Trullo Siamese – trullo syjamskie z XV w. Jest jednym z najstarszych w mieście i ma ciekawą konstrukcję: bardziej podłużny kształt, nie ma okien i pokryty jest podwójnym dachem. Obecnie w tym miejscu mieści się sklep z pamiątkami.
Martina Franca
Martina Franca to kolejne malownicze miasteczko w regionie Apulii. Znane jest ze swojej architektury barokowej i festiwalu operowego, który odbywa się co roku. Spacer między białymi uliczkami jest przyjemnością dla oczu. Labirynt przepięknych, białych ulic kusi by zgubić się w nim i nie wyciągać mapy. Wspaniale przystrojone ulice zaskakują na każdym kroku. Warto odwiedzić katedrę św. Marcina, która jest jednym z głównych zabytków Martina Franca. Katedra została zbudowana w stylu barokowym i posiada piękną fasadę oraz bogato zdobione wnętrze. Palazzo Ducale jest miejscem, które warto odwiedzić podczas zwiedzania miasta. Jest to rezydencja książąt Caraciollo pochodząca z XVII wieku, która miesza w sobie style renesansowy i barokowy, a w której obecnie mieści się ratusz. W jego wnętrzu można podziwiać piękne sale z freskami i obrazami.
Matera
Jednym z najpiękniejszych miasteczek już poza regionem jest Matera. Leży blisko Apulii i jest bardzo często odwiedzanym miejscem, które trzeba zobaczyć podczas wakacji w tym regionie. Nie bez powodu kręcono tu sceny do filmowych przygód Jamesa Bonda – Nie czas umierać. Matera to miasto wykute w kamieniu, jedno z najpiękniejszych miast świata i doskonały przykład osadnictwa jaskiniowego Europy. Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do 1952 roku mieszkańcy Matery mieszkali w prymitywnych jaskiniach razem ze zwierzętami bez dostępu do kanalizacji i elektryczności. Później groty udoskonalano i powiększano i budowano place, mosty, schody i świątynie. Matera dzieli się na część bardziej nowoczesną oraz tę robiącą największe wrażenie – przyklejoną do zbocza wąwozu Sassi. To miejsce zachwyca i warto przyjechać tutaj podczas zwiedzania Apulii.
Bari
Bari to miasteczko, które jest obecnie bardzo popularnym kierunkiem turystycznym. W Bari znajduje się międzynarodowe lotnisko oraz port, z którego odbywają połączenia promowe. Miasto ma piękną plażę oraz promenadę, po której można odbywać spacery o każdej porze dnia. Główną atrakcją Bari jest jego urokliwa starówka, zwana Bari Vecchia. Starówka jest labiryntem wąskich uliczek, z kamiennymi domami, tradycyjnymi sklepikami, kawiarniami i restauracjami. To idealne miejsce do spaceru, gdzie można poczuć autentyczną atmosferę włoskiego życia codziennego. W samym sercu starówki znajduje się katedra św. Sabinusa z XII wieku, która jest jednym z najważniejszych zabytków miasta.
Ten najdalej wysunięty region Włoch skrywa wiele wspaniałych miasteczek, które warto odwiedzić podczas swoich wakacji. Również warta uwagi i posmakowania jest kuchnia włoska w regionalnym wydaniu. Jeśli chcecie poznać bliżej włoskie specjały, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu "Poznaj najlepsze dania we Włoszech".