Co zjeść na Sri Lance? Najciekawsze potrawy kuchni lankijskiej
Kuchnia Sri Lanki to fascynująca mieszanka smaków, która odzwierciedla bogatą historię wyspy. Warto przed podróżą sprawdzić, czego koniecznie spróbować, dlatego zapraszamy do przeczytania poniższego tekstu.
Podczas wakacji na Sri Lance kuchnia lankijska będzie stałym elementem wypoczynku. Dzięki kosztowaniu lokalnych potraw można poznać część kultury tego kraju i zanurzyć się w mniej znanych smakach.
Jaka jest kuchnia lankijska?
Kuchnia lankijska, dzięki bliskiemu sąsiedztwu z Indiami oraz wpływom ludności napływowej i kolonizatorów, którzy wprowadzili do niej wiele europejskich smaków, stanowi unikalną mieszankę kulinarną. Lankijskie potrawy, podobnie jak kuchnia południowych Indii, bazują głównie na rybach, owocach morza, ryżu, a także niezwykle pikantnych i intensywnych przyprawach – chilli, cynamonie, kolendrze, kardamonie, ale także suszonych rybach z Malediwów.
Głównym składnikiem wielu lankijskich dań jest mleko kokosowe występujące zarówno w potrawach wytrawnych, jak i słodkich np. dodol – pudding z dodatkiem mleka kokosowego.
Kuchnia Sri Lanki opiera się na wyśmienitych rybach i świeżych owocach morza. Bez obaw można delektować się soczystymi krewetkami, kalmarami, homarami czy langustami, które zawsze są świeże. Można je podawać solo lub w różnych kombinacjach. Wartym spróbowania jest kwaśno-pikantne curry z dorszem, które stanowi ciekawą propozycję.
Sri Lanka jest prawdziwym rajem dla miłośników świeżych i egzotycznych smaków. Mango, ananasy, banany, papaje, mangostany, rambutany — to tylko kilka z licznych owoców, które rosną na tej tropikalnej wyspie. Wykorzystywane są do wielu dań i deserów. Na Sri Lance można również spróbować niezwykłego owocu, jakim jest durian. Więcej o durianie przeczytacie w naszym artykule pt. "Durian – poznaj zakazany owoc".
Rytuał jedzenia
Podczas wakacji na Sri Lance jedzenie rękoma może być dla wielu turystów zaskakującym doświadczeniem kulturowym. Jeśli nie jesteście gotowi na to, wiele restauracji, zwłaszcza tych o bardziej europejskim charakterze, jest przygotowanych na gości preferujących sztućce. Jednak jedzenie rękoma jest przyjemnym doświadczeniem, które potrafi dodać jeszcze więcej smaku serwowanej potrawie. Jedząc palcami, bardziej skupiamy się na samym posiłku, co sprzyja bardziej świadomemu spożywaniu i pozytywnie wpływa na trawienie. Warto wiedzieć, że je się tylko palcami, a nie całą ręką. Jedzenie nabiera się na 4 palce i popycha się kciukiem. Mniejsze kawałki czy sos nabieramy przy pomocy małych chlebków. Ważne, aby przed posiłkiem umyć dokładnie ręce.
Główne dania kuchni lankijskiej
Rice and carry to podstawowe danie na Sri Lance, składające się z ryżu podawanego z różnymi rodzajami curry. Curry mogą być przygotowane z mięsa, ryb, warzyw lub soczewicy, często z dodatkiem kokosa, przypraw i liści curry. Każde curry ma unikalny smak, od łagodnych po bardzo pikantne, a danie często podawane jest z chutneyami, sambalem (przyprawa z kokosa) i papadamem (chrupiące, smażone placki).
Hoppers to ciekawa śniadaniowa propozycja i bardzo popularna. Są to cienkie naleśniki z mleka kokosowego i mąki z fermentowanego ryżu. Smażone w woku sprawiają, że ich krawędzie się podnoszą, przez co tworzą kształt naleśnikowych miseczek. Często podawane z jajkiem w środku. Hoppers są popularne na południu Indii oraz na Sri Lance.
Kottu roti to jedno z najbardziej znanych dań ulicznych na Sri Lance. Składa się z posiekanego roti (chlebek płaski – w punktach gastronomicznych jest widowiskowo krojony dwoma specjalnymi nożami), wymieszany z warzywami, jajkami i mięsem. Wszystko jest razem smażone na dużej patelni. Danie to jest niezwykle aromatyczne i pikantne, często podawane z dodatkowymi sosami lub curry.
Pol sambol to pikantna sałatka z wiórków kokosowych, chili, cebuli, soku z limonki i soli. Jest to popularny dodatek do wielu dań, zwłaszcza wyżej wymienionych hoppersów i rice and curry.
Lankijskie desery
Watalappan to lankijski deser przypominający budyń. Ma bogaty, kremowy i korzenny smak. Jest on zrobiony na bazie mleka kokosowego, jajek, cukru palmowego, kardamonu, orzechów nerkowca oraz gałki muszkatołowej. Ten tradycyjny deser na Sri Lance podaje się w wielu zmodyfikowanych wersjach, z dodatkiem rodzynek, wanilii, cynamonu lub goździków
Bibikkan to tradycyjne ciasto zrobione z mąki kokosowej, cukru palmowego (jaggery), suszonych owoców i przypraw. Jest to bogate, gęste ciasto o intensywnym smaku, idealne na specjalne okazje.
Kavum to smażone ciasteczka z mąki ryżowej i melasy kokosowej. Ciasteczka są chrupiące z zewnątrz a miękkie i lepkie w środku.
Herbata cejlońska
Herbata jest nieodłącznym elementem towarzyszącym słodkościom i nie tylko. Sri Lanka, słynąca z produkcji wysokiej jakości herbaty, wyróżnia się tym, że liście są zbierane ręcznie, co jest rzadkością w skali światowej. Zbiór jest wykonywany przez doświadczone zbieraczki, które starannie wybierają młode, delikatne listki. Na Sri Lance produkuje się głównie czarną herbatę, ale także zieloną i białą herbatę, każda z nich o wyjątkowym smaku i aromacie. Herbata cejlońska jest znana z jasnej, złocistej barwy naparu i bogatego, wyrazistego smaku, który sprawia, że jest popularna zarówno do picia solo, jak i w mieszankach. Herbatę na Sri Lance często podaje się z mlekiem i cukrem.
Jeśli chcecie poznać Sri Lankę bardziej, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu pt. "Sri Lanka atrakcje", dzięki któremu poznacie najciekawsze miejsca na wyspie.