Co warto zobaczyć w Belek?
Luksusowe kurorty zlokalizowane w otoczeniu lasów, przepiękne piaszczyste plaże, znakomite warunki do uprawiania sportów wodnych i jeszcze lepsze do gry w golfa. Do tego zabytki, atrakcje przyrodnicze i słoneczna pogoda przez cały rok – Belek, bo o nim mowa - to idealne miejsce zarówno na leniwe wakacje nad morzem, jak i aktywny wypoczynek w wersji exclusive.
Hotele dla każdego
Spośród wszystkich kurortów Riwiery Tureckiej Belek, znajdujący się w sąsiedztwie innego turystycznego ośrodka, Antalyi, uważany jest za najbardziej luksusowy. Duża w tym zasługa wysokiej klasy hoteli, które sprostają oczekiwaniom najbardziej wybrednych gości i zaspokoją wymagania najróżniejszych grup turystów. Do dyspozycji gości są obiekty z atrakcjami dla dzieci, hotele dla dorosłych, także resorty z rozbudowaną infrastrukturą spa&wellness i sportową. Hotele przylegają do szerokich piaszczystych plaż, które mają łagodne zejścia do morza, dzięki czemu są bezpieczne dla najmłodszych gości. Ciepłe morskie wody zachęcają do kąpieli i do podejmowania różnych wodnych aktywności: windsurfingu, nurkowania, nart wodnych. Kurort i okolice można też podziwiać z perspektywy wody, organizowane są bowiem rejsy promami, łodziami, istnieje możliwość wypożyczenia jachtu.
Równie dobre warunki do uprawiania sportów turyści mają na lądzie. Dość wspomnieć, że w Belek i okolicach znajduje się 10 klubów golfowych i 15 pól golfowych, 55 boisk piłkarskich i ponad 250 kortów tenisowych. Z tego względu miasto organizuje w ciągu roku wiele wydarzeń sportowych, tutaj też profesjonalni sportowcy przygotowują się do startów w zawodach. Obiekty sportowe są dostępne dla turystów, dzięki czemu w czasie urlopu nie trzeba rezygnować z ulubionych aktywności. Co najważniejsze, można też spróbować zupełnie nowych dyscyplin. Popularną rozrywką w Belek i okolicach jest jazda konna. Przejażdżka na wierzchowcu, w promieniach zachodzącego słońca, to coś, co warto przeżyć w tak pięknych okolicznościach przyrody, jakie oferuje Belek!
W krainie wodospadów i jaskiń
Skoro o przyrodzie mowa, Belek i okolice to prawdziwy raj dla miłośników natury. Tu swój dom mają żółwie caretta, także 150 gatunków ptaków, co stwarza wyśmienite warunki do obserwacji fauny. W pobliżu kurortu amatorzy wypoczynku na łonie natury natrafią na perełki przyrodnicze, w tym jaskinie Zeytintaşı i Karain, oddalone od Belek o około 30 km, które urzekają ciekawymi formacjami naciekowymi: stalaktytami, stalagmitami i oczkami wodnymi. Sporą atrakcją są też wodospady. Około 30 km od miasta natrafić można na wodospad Kurşunlu, który znajduje się na obszarze Parku Narodowego Wodospadów w Kurşunlu. Mający 18 metrów wysokości wodospad otoczony jest lasem. Przyciąga turystów i tureckie rodziny spragnionych ochłody i kontaktu z przyrodą. Wprawne oko dojrzy tu liczne gatunki ptaków i ryb. Sporą atrakcją tego miejsca jest jaskinia znajdująca się za wodospadem. Wizytówką okolic jest też wodospad Düden. Tworzą go tzw. Górny Düden położony około 12 km od Antalyi i Dolny Düden w samej Antalyi. Woda z tego drugiego cieku wpada bezpośrednio do Morza Śródziemnego, zapewniając oglądającym niesamowite widowisko.
Podróże w przeszłość
Choć Belek to kurort stosunkowo młody, region może się poszczycić długą i ciekawą historią, dlatego pobyt tu z powodzeniem można wykorzystać do poznania zabytków. W regionie zwiedzić można starożytne miasta, właściwie ich ruiny. Jednym z ważniejszych jest miasto Aspendos. Założyli je w 1000 r. p.n.e. Grecy, czyniąc ważnym ośrodkiem handlowym. Kilkaset lat później ośrodek przeszedł pod panowanie Rzymian, którzy również zadbali o rozwój ośrodka. Okres prosperity dla Aspendos zakończył się wraz z upadkiem Cesarstwa Rzymskiego. Dziś turyści mogą podziwiać ruiny miasta, w tym okazały amfiteatr – o którym mówi się, że jest najlepiej zachowanym antycznym amfiteatrem na świecie. Obiekt, który może pomieścić kilkanaście tysięcy widzów, jest w na tyle dobrym stanie, że odbywają się w nim liczne wydarzenia kulturalne. W Aspendos turyści mogą też podziwiać ruiny teatru rzymskiego, stadionu, bazyliki, agory i akwaduktu.
Równie dużo pozostało po innym antycznym mieście - Sillyonie - założonym po wojnie trojańskiej. Położony na wzgórzu Sillyon był swego czasu jednym z najbogatszych ośrodków miejskich. Turyści mogą podziwiać mury miejskie z okresu hellenistycznego, baszty i drogi prowadzące do miasta. W samym ośrodku zachowały się natomiast pozostałości domów, meczet oraz kościół bizantyjski.
W poszukiwaniu śladów przeszłości warto wybrać się też do Antalyi, konkretnie jej najstarszej części: Kaleiçi. Dzielnica oddzielona jest od reszty miasta murami obronnymi. Dostać się do niej można przez jedną z kilku bram. Najbardziej okazałą jest brama Hadriana. Spacer wąskimi uliczkami Kaleiçi to prawdziwa podróż w przeszłość. Warto zwrócić uwagę na zabytkowe domy z czasów osmańskich, także ruiny tzw. Złamanego minaretu (Kesik Minare), który dawniej pełnił funkcję meczetu, kościoła i świątyni.