Co warto zobaczyć na Samos? Podpowiadamy
O Samos mówi się, że to najbardziej zielona z greckich wysp. Jeśli więc lubisz spędzać czas na tle pięknych krajobrazów, wypoczywać na ukrytych plażach, a do tego kochasz matematykę, już wiesz, dlaczego Samos będzie twoim wakacyjnym kierunkiem!
Samos to wśród polskich turystów ciągle jeszcze mało znana wyspa i to właśnie jeden z jej atutów. Nie ma tu głośnych kurortów, jest za to wręcz obezwładniający spokój i widoki, które zapierają dech w piersiach.
Najbardziej urzekające są tajemnicze plaże – mówi Magda Plutecka, PR manager w Sun&Fun Holidays. Na pytanie, czym są owe tajemnicze plaże, odpowiada: To miejsca mniej dostępne, znajdujące się w zatoczkach, do których dotrzemy wybierając się na przejażdżkę samochodem, na pieszą wycieczkę lub na minirejs, bo do części z nich dostaniemy się tylko od strony morza. To trochę wyprawa, ale niewielki wysiłek wynagrodzi nam wspaniały wypoczynek z dala od tłumów i głośnej muzyki – zapewnia.
Na Samos nie brakuje jednak szerokich plaż z pełną infrastrukturą – przykładem może być ta w Potokaki. Za najpiękniejsze uznawane są Megalo Seitani, Potami (5 km od Karlovassi), Lemonakia, Tsamandou (2 km od Kokkari) i Psili Amos (Mykali).
Aktywnie na lądzie i na morzu
Romantyczne zatoczki to nieodłączny krajobraz Samos, ale wyspa ma do zaoferowania o wiele więcej. Czas można spędzać również aktywnie, wystarczy wybrać się w góry.
Masyw Kerkis wzbija się na 1433 m n.p.m., choć wycieczka w te rejony nie oznacza, że trzeba wdrapywać się pod górę – można spacerować przez wąwozy i malownicze doliny, które kończą się na brzegu krystalicznego morza. Trekking uprawia się po 45 oznakowanych trasach, inną opcją jest przejażdżka rowerowa. Po drodze zobaczymy niejeden wodospad, zajrzymy też do uśpionych wiosek.
Mówiąc o aktywnych wakacjach, nie można nie wspomnieć o znanym spocie windsurfingowym Kokkari. Najlepsze miejsca do uprawiania tej dyscypliny sportu znajdują się na północy wyspy – mowa o Kokkari, Tsamadou (ok. 2 km od Kokkari) oraz o Agios Konstantinos (9 km od Kokkari).
Zieleń przetykana błękitem
A dlaczego Samos nazywane jest najbardziej zieloną wyspą? – Gdzie tylko spojrzymy, zobaczymy zieleń ukrytą w gajach oliwnych, lasach z rzadko spotykaną odmianą sosny czarnej i kalabryjskiej, cyprysach i winnicach – wymienia Magda Plutecka.
Zatrzymajmy się na chwilę przy tych ostatnich, bo właśnie tam rosną soczyste winogrona z gatunku muscat, z których produkowane jest regionalne wino, znane już od starożytności. Miłośnicy tego trunku powinni wybrać się do Muzeum Wina, które znajduje się w stolicy wyspy – Samos lub na degustację do lokalnej winnicy.
Fani kulinariów muszą, poza winem, spróbować lokalnego miodu i serów. Kupić je można choćby we wspomnianym głównym mieście w czasie przechadzki po bulwarze i klimatycznych uliczkach.
Miejscowość Samos powstała już w V w. p.n.e. i już wtedy uchodziła za jedną z najpiękniejszych w Grecji. Jedną z największych atrakcji turystycznych jest Muzeum Archeologiczne oraz jego najsłynniejszy eksponat – Kuros. To posąg młodego mężczyzny, który sięga niemal 5 metrów. Po zwiedzaniu, trzeba znaleźć czas na odpoczynek w jednej z klimatycznych tawern, a jeśli planujemy zostać tam dłużej, pobawić się w nocnym klubie.
Wakacje z matematykiem
Samos to nie jedyne historyczne miejsce na wyspie. Na przestrzeni wieków było centrum rozwoju różnych dziedzin nauki i sztuki, literatury, architektury i rzeźbiarstwa.
To także tu znajdował się główny ośrodek religijny oparty na kulcie bogini Hery – żony Zeusa i matki wszystkich bogów, która według mitologii właśnie tam przyszła na świat. Jej świątynię można zobaczyć w niewielkiej miejscowości Pythagorion, która jest również miejscem narodzin słynnego matematyka Pitagorasa. Jego jaskinię znajdziemy w masywie Kerkis.
Innym słynnym mieszkańcem wyspy był Epikur, myśliciel, dla którego podstawowym zagadnieniem filozoficznym było szczęście. Ciekawą pozostałością po starożytności jest również Tunel Eupalinosa – podziemny akwedukt zbudowany w połowie VI w. p.n.e. z rozkazu tyrana Polikratesa.
Samos leży na Morzu Egejskim, nieopodal wybrzeży Turcji, dlatego bywa też bazą wypadową do tego ostatniego kraju. Od słynnego Kusadasi dzieli ją krótki rejs przez cieśninę Mykali. Można stamtąd wybrać się do Efezu, jednego z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych antycznych miast w Turcji, które po dziś dzień zachwyca Odeonem, Fontanną Trojańską, świątynią Hadriana, Biblioteką Celsusa, a także największym teatrem starożytności, który mieścił nawet 24 tys. osób.
Budżetowo, komfortowo, luksusowo
Pobyt na Samos to morze możliwości. – Na Samos oferujemy wypoczynek w różnych częściach wyspy. Są to obiekty o standardzie od 2 do 5 gwiazdek w najpopularniejszych kurortach takich jak m.in: Votsalakia / Kampos, Kokkari, Pythagorion, Karlovassi a także w stolicy - mieście Samos – informuje Magda Plutecka.
Właśnie w Samos znajduje się elegancki, 4-gwiazdkowy hotel Blue Style Resort, pierwszy własny obiekt czeskiego touroperatora Blue Style, będącego właścicielem marki Sun & Fun Holidays. Klientom oferujemy hotele, które są dostępne tylko u nas. Dzięki temu możemy zaproponować atrakcyjne ceny – zapewnia Plutecka.
Przykładem jest wspomniany Blue Style Resort 4*, polecany osobom ceniącym aktywny wypoczynek i zainteresowanym korzystaniem z uroku znanego kurortu. Pobliska plaża i duży basen zachęcają do relaksu. Klienci mogą wykupić pobyt w formule all inclusive lub z dwoma posiłkami dziennie, a ci najbardziej wymagający zamieszkać w pokojach z bezpośrednim dostępem do basenu.