Co warto zobaczyć na Gran Canarii?
Z uwagi na znakomite warunki pogodowe turyści przyjeżdżają na Gran Canarię przez cały rok, i głównie po to, by zażywać słonecznych kąpieli. Warto jednak pamiętać, że wyspa to również bardzo dobre miejsce do uprawiania turystyki aktywnej, odkrywania miejscowej kultury, a wieczorami – do imprezowania. Poznajcie atrakcje Gran Canarii.
Leżąca w archipelagu Wysp Kanaryjskich, u wybrzeży Afryki, Gran Canaria bywa nazywana "kontynentem w miniaturze". To ze względu na zróżnicowany klimat i takiż krajobraz. Przez cały rok temperatury powietrza sięgają tu przyjemnych 25 st. C. Południe wyspy, gdzie zlokalizowane są najważniejsze kurorty wypoczynkowe, jest suche i silnie nasłonecznione, na północy natomiast jest bardziej wietrznie i wilgotno. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że krajobrazowo wyspa to mozaika z jednej strony piaszczystych plaż przecinanych gdzieniegdzie wysokimi skałami, z drugiej – masywu górskiego z imponującymi wąwozami w centralnej części. Im wyżej się znajdujemy, tym temperatura bardziej się obniża. I choć z powodzeniem można na Gran Canarię przyjeżdżać przez cały rok (choć najlepsze warunki do wypoczynku panują między kwietniem a listopadem), to podczas eksplorowania jej górzystych obszarów, warto mieć przy sobie coś do okrycia.
Kierunek dla plażowiczów
Gros turystów przyjeżdża na wyspę, podobnie jak na inne wyspy Hiszpanii, by wypoczywać nad wodą. Trzeba przyznać, że panują tu świetne warunki do tego rodzaju aktywności. Choć wybrzeże Gran Canarii ma 236 km, z czego plaże zajmują "zaledwie" 60 km, jest gdzie plażować. Są tu i plaże idealne dla rodzin, ze spokojnymi wodami, jak np. ta w San Augustin, plaża Amadores czy w Puerto do Mogan, i dla miłośników popularnych miejscówek, gdzie zawsze dużo się dzieje, jak plaża w Puerto Rico. Zarówno na północy, jak i w południowej części nie brakuje wreszcie małych plaż sprzyjających wyciszeniu. Wyjątkowym miejscem jeśli chodzi o kąpiele słoneczne na Gran Canarii jest miasto Maspalomas. Znajduje się w nim kilkukilometrowa plaża z charakterystyczną XIX-wieczną latarnią morską Faro de Maspalomas. Atrakcją miasteczka są niezwykłe wydmy rozciągające się na obszarze 400 ha, które objęto ochroną w ramach Rezerwatu Przyrody Dunes de Maspalomas. Część wydm udostępniona jest turystom, warto więc zrobić sobie spacer, by wszystkimi zmysłami poczuć najprawdziwszy pustynny klimat!
Amatorom aktywnego wypoczynku Gran Canaria oferuje równie dużo atrakcji. Wody Oceanu Atlantyckiego przyciągają amatorów surfingu, windsurfingu, kite’a nurkowania, żeglarstwa i rejsów morskich. Ci którzy chcą po raz pierwszy zmierzyć się w którejś z wodnych dyscyplin, również mogą to zrobić. Przy plażach funkcjonuje bowiem rozbudowana baza turystyki wodnej, gdzie bez problemu można wypożyczyć sprzęt czy wykupić lekcję z instruktorem.
Las Palmas – centrum kulturalne i rozrywkowe wyspy
Swoją plażę, kilkukilometrową, ma też stolica wyspy – Las Palmas de Gran Canaria. Plaża Las Canteras, bo o niej mowa, uznawana jest za jedną z najpiękniejszych plaż w kraju. Bezsprzecznie warto ją zobaczyć podczas pobytu w mieście. Nie jest to jednak jedyna atrakcja tego ośrodka. Las Palmas przyciąga wyjątkową nieformalną atmosferą i przepiękną najstarszą dzielnicą – Veguetą. Warto przejść się placami: Pilar Nuevo, Santo Domingo czy po Placu Świętego Ducha z kamienną fontanną, by odkryć urok niskiej zabudowy i brukowanych uliczek. Ta część miasta obfituje w ciekawe zabytki, w tym Katedrę pod wezwaniem św. Anny, gmach biskupstwa i Dom Regenta. Jest też Dom Kolumba, który powstał, by upamiętnić postać tego wybitnego odkrywcy związanego z Gran Canarią, także przybliżyć kulisy jego wypraw, i szerzej – historię Wysp Kanaryjskich. Tematykę tę podejmuje również Muzeum Kanaryjskie. W poszukiwaniu śladów historii wyspy warto wstąpić do Muzeum Sztuki Sakralnej oraz do Atlantyckiego Centrum Sztuki Współczesnej prezentującego najnowsze oblicze hiszpańskiej kultury.
Ciekawa architektonicznie jest też dzielnica Triana. Tu podziwiać można m.in. Teatr Pérez Galdós czy dwa place: Plac Hurtado de Mendoza i Plac Cairasco. Przy drugim z nich znajduje się wyjątkowej urody Hotel Madrid oraz Gabinete Literario. Gabinete Literario ma piękną fasadę, ale i wnętrza, dlatego warto skorzystać z okazji i odwiedzić którąś z odbywających się tam wystaw, by je zobaczyć na własne oczy.
Las Palmas to nie tylko zabytki, również wspaniałe parki. Za najpopularniejsze uchodzą park Doramas i Santa Catalina. W tym ostatnim kwitnie życie kulturalne miasta, organizuje się tam bowiem m.in. Festiwal Teatru i Tańca oraz miejskie imprezy kulturalne. Tego rodzaju wydarzenia organizowane są też w Audytorium im. Alfredo Krausa znanym z koncertów i wydarzeń międzynarodowych. Kto zaś chce się rozerwać, niech wieczorem przejdzie się po mieście. Wtedy to Las Palmas odkrywa swoje imprezowe oblicze. W bogatej ofercie klubów, barów amatorzy zabaw z pewnością znajdą coś dla siebie.
Urok kanaryjskich miasteczek
Równie urokliwych co Las Palmas miejsc na wyspie nie brakuje. To ośrodki mniejsze niż stolica, ale o podobnej niezobowiązującej atmosferze i równie atrakcyjne jeśli chodzi o zabytki czy miejsca warte odwiedzenia. Jednym z nich jest z pewnością popularny kurort turystyczny, Puerto de Mogán znajdujący się w południowej części wyspy. Miasteczko jest jednym z ważniejszych na Gran Canarii portów jachtowych. Słynie z tradycyjnej kanaryjskiej architektury i dużego zróżnicowania terenu okolic wokół, co czyni to miasto znakomitą bazą wypadową w głąb wyspy.
Położona na północy wyspy miejscowość Arucas również urzeka pięknem. Warta zobaczenia jest zwłaszcza najstarsza część miasta z wybudowanym w kamieniu, bogato zdobionym Kościołem Parafialnym Świętego Jana Chrzciciela na czele. W pamięć zapadają też kamienice szlacheckie przy Placu Konstytucji, targowisko miejskie, XVII-wieczny Dom Kultury oraz kompleks: Dom i Ogród Markizy. Będąc w tym mieście nie można sobie odmówić spróbowania lokalnego specjału – rumu, koniecznie tego wyrabianego w Fabryce Rumu Arehucas. Założona pod koniec XIX w. fabryka zyskała renomę w świecie. Na przestrzeni lat odwiedzało ją wiele znanych osobistości. Ślady ich odwiedzin – w postaci autografów złożonych na beczkach z trunkiem – można dziś podziwiać w przestrzeniach fabryki. Rum może stanowić świetną pamiątkę z wizyty na wyspie, podobnie jak rękodzieła wyrabiane w lokalnym zakładzie kamieniarskim Piedras la Cantera powstające na bazie słynnego kamienia błękitnego z Arucas.
Teror położone w środkowej części Gran Canarii to z kolei centrum duchowe wyspy. Dość wspomnieć, że we wrześniu odbywa się tam procesja oddająca hołd patronce wyspy i diecezji kanaryjskiej – Matce Boskiej Sosnowej. W mieście znajduje się kilka ważnych obiektów sakralnych, w tym Bazylika Matki Boskiej Sosnowej otoczona zabytkowymi kamieniczkami, Bazylika Mniejsza stanowiąca pomnik narodowy, oraz Muzeum Patronalne Matki Boskiej. Obiektem sakralnym jest też Klasztor Cystersów, do którego warto wybrać się nie tylko na zwiedzanie, także po to, by... skosztować wyśmienitych ciasteczek wypiekanych przez mieszkanki klasztoru.
Na szczycie wyspy
Tejeda to natomiast miejsce idealne dla amatorów turystyki aktywnej i miłośników historii. Wioska położona w centralnej części wyspy, na wysokości ponad 1000 m n.p.m., to cicha i spokojna osada malowniczo ulokowana w górskim krajobrazie. Jest uznawana za jedno z najchłodniejszych miejsc na Gran Canarii. Jej wyróżnikiem są drzewa migdałowe, które na wiosnę rozkwitają, porywając zmysły wzroku i powonienia. Tym wyjątkowym drzewom poświęcono organizowany w lutym Festiwal Kwitnących Migdałowców połączony z targiem rzemieślników. Turyści odwiedzający Tejedę chętnie wizytują Muzeum Etnograficzne, Muzeum Rzeźby Abrahama Cárdenes oraz Centrum Roślin Leczniczych – miejsce, w którym prezentowane są gatunki roślin charakterystyczne dla tej części wyspy.
Równie ciekawie prezentują się okolice wioski. Na obszarze prowincji Tejeda znajduje się najwyższy szczyt wyspy, Pico de las Nieves (1949 m n.p.m.), z którego rozpościerają się spektakularne widoki. Można go zdobyć w tradycyjny sposób, podczas wycieczki pieszej, można też wjechać rowerem, jak czynią to uczestnicy odbywających się tu międzynarodowych zawodów w kolarstwie górskim.
To nie jedyna przyrodnicza atrakcja gminy. Inną jest Roque Nublo – bazaltowy monolit o wysokości ok. 80 m (stoi na wysokości 1813 m n.p.m.) powstały na skutek działalności wulkanicznej. To wizytówka wyspy, jej symbol, jednocześnie częsty cel wypraw trekkingowych. Do monolitu wiedzie kilka malowniczych tras, w czasie których podziwiać można też inne formacje skalne, w tym nieco mniejszy monolit – El Fraile (Mnich).
Mówiąc o tej prowincji nie można nie wspomnieć o jej bogactwie archeologicznym. Tejeda słynie z licznych grot pochówkowych, rycin i malowideł skalnych. Są charakterystyczne zwłaszcza dla Roque Bentayga – naturalnego szczytu skalnego (o wysokości 1414 m n.p.m.) znajdującego się na obszarze Parku Wiejskiego Nublo. Roque Bentayga i okoliczne osady były ważnym miejscem kultu dla pierwszych mieszkańców wyspy. Tam właśnie składano ofiary i czczono bóstwa. Przy skale Bentayga funkcjonuje dziś Park Archeologiczny Bentayga, który przybliża turystom historię tych ziem.