Magazyn Wakacje.pl
Nowości

Butrint – odkryjcie antyczne miasto w Albanii

EuropaAgnieszka Słupecka25.12.2024

Jeżeli Albania kojarzy Ci się tylko z wakacjami, plażami i kurortami, cóż - pora to zmienić, bowiem ten coraz to popularniejszy turystycznie kraj ma o wiele więcej do zaoferowania. Jednym z ciekawych miejsc wartych odwiedzenia jest Butrint, czyli najsłynniejsze starożytne miasto Albanii. Dowiedz się więcej na jego temat!

Butrint
Butrint

Gdzie znajduje się Butrint?

Butrint znajduje się w południowej części kraju, ok. 20 kilometrów od Sarandy, 7 km od granicy z Grecją (wyspa Korfu) i w bezpośrednim sąsiedztwie Ksamilu, czyli popularnego albańskiego kurortu. Cały park archeologiczny rozciąga się na wzgórzu i z trzech stron jest otoczony wodą, co oznacza, że leży na półwyspie. Takie umiejscowienie zapewnia dodatkowo niesamowite widoki i jeszcze bardziej przekłada się na pozytywne wrażenia z wizyty!

Park Narodowy Butrint

W 2002 r. osadę Butrint ogłoszono Parkiem Narodowym, a to ze względu nie tylko na mnogość ciekawych zabytków, o których piszemy niżej, ale i przyrody. Miejsce wyróżnia się otoczeniem bagien, występowaniem jeziora z żyjącymi w nim małżami oraz urokliwą zatoką. Park Butrint stanowi jeden z najważniejszych kompleksów różnorodności biologicznej w Albanii. Ze względu na bogate siedlisko fauny i flory, park jest chroniony w ramach prawa Parku Narodowego i Konwencji RAMSAR, która mówi o zabezpieczaniu terenów podmokłych. Dlatego nawet jeśli nie jesteś ogromnym fanem historii czy zabytków w formie ruin, na pewno znajdziesz tu coś dla siebie.

Ciekawostka: od 1992 roku miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Ruiny w Butrint
Ruiny w Butrint

Historia Butrint – rzymskie miasto w Albanii

Według Wergiliusza i jego dzieła "Eneida", Butrint to osada iliryjska założona przez ocalałych mieszkańców Troi. W VII w. p.n.e. przeobrażono ją w grecką kolonię i miasto portowe. Bardzo ważnym czynnikiem tożsamościowym Butrint stał się wszechobecny tu kult boga Asklepiosa, co widać chociażby w powstaniu świątyni ku jego czci. Oprócz charakteru sakralnego świątynia pełniła także funkcję ośrodka leczniczego. W II w. p.n.e. miasto znalazło się pod rządami rzymskimi, co znacznie podniosło jego rangę do ważnego punktu portowego na mapie Bizancjum i nie tylko. Później przez krótki czas Butrint było pod okupacją wenecką, co skończyło się jego zniszczeniem. U schyłku średniowiecza miasto zostało opuszczone przez mieszkańców ze względu na powstałe wokół bagna.

Co zobaczyć w Butrint?

Teatr antyczny – czyli ruiny amfiteatru na ok. 1500 osób. Jedno z najbardziej okazałych i fotogenicznych miejsc w osadzie. Do dziś na "deskach teatru" organizowane są występy rozmaitych artystów. Cały teren połączony jest drewnianymi mostkami.

Ciekawostka: na terenie teatru, w obniżeniach zalanych deszczową wodą, mieszkają żółwie.
Butrint-teatr antyczny
Butrint-teatr antyczny

Baptysterium – to kolejne imponujące stanowisko archeologiczne, które wyróżnia się za sprawą pięknych, kolorowych mozaik na podłodze. Ich ułożenie wzoruje się na liczbie 8, która w chrześcijaństwie symbolizuje zbawienie.

Ciekawostka: mozaika jest w większości pokryta osadem, który chroni ją przed erozją i podtopieniami. Tylko kilka razy w roku jest odsłaniana dla turystów.

Za panowania cesarstwa wschodniorzymskiego była to druga pod względem wielkości (po kościele Hagia Sofia w Konstantynopolu) świątynia z chrzcielnicą. Różnica polegała na tym, że ze względu na położenie na termach, woda w tutejszej chrzcielnicy była… ciepła.

Butrint
Butrint

Bazylika – na terenie parku możecie podziwiać również ruiny Wielkiej Bazyliki, czyli trójnawowej świątyni bizantyjskiej będącej jedną z większych pozostałości w Butrint. Bazylika została zbudowana w VI w. i przetrwała aż do XVIII w. Na podłodze znajduje się mozaika, którą wykonał ten sam rzemieślnik odpowiedzialny za mozaikę w Baptysterium. Ten kawałek jego pracy można jednak swobodnie oglądać.

Butrint-bazylika
Butrint-bazylika

Akropol – na akropolu znajduje się wenecki zamek z XIV w. Pod koniec XVIII w. stanowił własność Francuzów, a w 1822 roku był pod panowaniem Osmanów aż do uzyskania niepodległości przez Albanię w 1912 r. Od 1936 roku mieści się w nim Muzeum Archeologiczne, w którym prezentowane są fragmenty rzeźb greckich i rzymskich.

Butrint-zamek wenecki
Butrint-zamek wenecki

Lwia Brama – ta kamienna brama wzięła swoją nazwę od płaskorzeźby lwa pożerającego byka. Warto dodać, że pierwotnie tej płaskorzeźby tutaj nie było. Przeniesiono ją z innego miejsca w celach obronnych. Jej zadaniem było obniżenie muru, a w konsekwencji - utrudnienie wjazdu na koniu na teren cytadeli.

Świątynia Asklepiosa – wyżej wspominaliśmy o dużym znaczeniu Asklepiosa na tym terenie. Na jego cześć wzniesiono świątynię, a jak na greckiego boga medycyny przystało, ten budynek pełnił także funkcję uzdrowiska. Serwowano w nim zróżnicowane zabiegi lecznicze, np. kąpiele, masaże czy rehabilitację.

Ciekawostka: coś dla miłośników zwierząt – akwen przy świątyni Asklepiosa jest siedliskiem żółwi wodnych.
Żółwie wodne w Butrint
Żółwie wodne w Butrint

Jak dojechać do Butrint?

Najlepszym, bo najszybszym i najwygodniejszym sposobem na dotarcie do Butrint jest dojazd wypożyczonym samochodem. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz wystartować z dowolnej bazy wypadowej. Jeśli natomiast nie jesteś zmotoryzowany, to opcją dla Ciebie będzie komunikacja zbiorowa. Z Sarandy kursuje autobus miejski przejeżdżający przez Ksamil i jedzie ok. 45-60 minut.

Jeśli jesteś ciekawy, co zobaczyć jeszcze interesującego w Albanii, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu o topowych atrakcjach tego kierunku pt. "Co zobaczyć w Albanii".

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.