Co zobaczyć w Podgoricy? Największe atrakcje

EuropaAgnieszka Słupecka24.06.2024

Podgorica jest największym miastem i stolicą Czarnogóry – kraju będącego częścią Serbii i Czarnogóry do czerwca 2006 r. To prawdziwa bałkańska perełka, która nie została jeszcze zawładnięta przez masową turystykę. Warto zatem odkryć jej najpiękniejsze zakątki – zarówno podczas wakacji w Czarnogórze, jak i krótszego city break’u.

Podgorica
Podgorica

Stara Varoš

To najstarsza dzielnica Podgoricy oznaczająca dosłownie "Stare Miasto", czyli prościej mówiąc – starówkę. Jest położona nad brzegami rzek Ribnica i Morača. Od XV do XIX w., czyli za panowania Imperium Osmańskiego, stanowiła centralną dzielnicę miasta. Znajdziesz tu wiele ciekawej architektury, która do dziś przypomina o czasach obecności Turków:

  • sahat-kula, czyli wieżę zegarową o czterech bokach wykonaną z kamienia,
  • meczety - najpopularniejsze to Džamija Osmanagića oraz Starodoganjska Džamija, o których piszemy poniżej,
  • wąskie, brukowane uliczki,
  • parterowe lub piętrowe domki z czaredakami (zabudowanymi balkonami w stylu tureckim),
  • hamman, czyli łaźnię turecką.

Pozostałością po czasach osmańskich jest fakt, że ok. 20% mieszkańców Czarnogóry to muzułmanie.

Na Starym Mieście znajduje się najstarszy dom w Podgoricy – čardak Krpuljevicia, który według różnych źródeł powstał w XVI w., w XVII w. lub w XIX w.
Podgorica
Podgorica

Most Millenium i Stary Most nad Ribnicą

Most Millenium to most wantowy o długości 173 m rozciągający się nad rzeką Morača. Został oddany do użytku w 2005 roku, a koszt budowy wyniósł ok. 7 milionów euro. Na jezdni znajdują się dwa pasy ruchu i chodnik dla pieszych w każdym kierunku. Most łączy bulwar Ivana Crnojevicia w centrum miasta z ulicą 13 lipca w nowej części miasta. Choć Most Milenium jest dużą atrakcją turystyczną Podgoricy ze względu na swój imponujący rozmiar i wygląd, spełnia też funkcję praktyczną: odciąża inne zatłoczone mosty łączące centrum miasta z dzielnicami nad rzeką Morača.

Most Millenium otwarto 13 lipca, w Święto Narodowe Czarnogóry. Od tego czasu stał się symbolem jedności dla mieszkańców Podgoricy. Dodatkowo jego nowoczesny design ma odzwierciedlać rozwój kraju.
Podgorica, most Millenium
Podgorica, most Millenium

Stary most nad Ribnicą to najstarszy most w Podgoricy. Został wybudowany z litego kamienia i leży – zgodnie z nazwą – nad rzeką Ribnicą, w pobliżu jej ujścia do rzeki Morača. Ciekawostką jest fakt, że istnieją dwie wersje na temat jego powstania:

Pierwsza głosi, że most postawiono w XVIII wieku, za czasów panowania osmańskiego, a niektórzy archeolodzy tylko przypuszczają, że postawiono go na ruinach wcześniejszego mostu wybudowanego jeszcze w czasach rzymskich.

Druga wersja mówi wprost, że Stary Most powstał w czasach, gdy Podgorica była pod rządami rzymskimi, jednak uległ zniszczeniu i ponownemu odbudowaniu w XVIII w.

Gdyby wierzyć wersji drugiej, to warto dodać, że rekonstrukcją mostu zajął się Adzi-Pasa Osmanagic. Z tego względu Stary most nad Ribnicą często jest nazywany mostem Adzi- Pasa.

Podgorica, stary most
Podgorica, stary most

Sobór Zmartwychwstania Pańskiego

To prawosławny sobór zaprojektowany przez Predraga Ristića i Jovana Popovića. Okres powstawania świątyni datuje się na 1993-2014, co daje 21 lat budowy. To jedna z największych atrakcji sakralnych Podgoricy – również dlatego, że cechuje się nietypową dla świątyń prawosławnych architekturą. Fasada cerkwi bowiem nawiązuje do stylu reprezentowanego przez rzymskokatolicką katedrę św. Tryfona w Kotorze (jasna cegła, drobne złote ornamenty), a w jej wnętrzu znajdują się liczne freski ukazujące postacie religijne. Pomimo swojego niepowtarzalnego wyglądu, Sobór Zmartwychwstania Pańskiego nie jest wpisany do żadnego rejestru zabytków.

Podgorica
Podgorica

 Ruiny Dioclei

Dioclea to starożytne miasto, po którym ostały się jedynie ruiny oddalone od centrum Podgoricy o ok. 3 km. Dioclea była siedzibą iliryjskiego plemienia Dokleati oraz największą osadą rzymską za panowania cesarza Klaudiusza (41-54 r. n.e.). Charakteryzowała się dużą gęstością zaludnienia oraz sporą liczbą mieszkańców wynoszącą ok. 10000 osób.

Obecnie można zwiedzać fundamenty forum oraz kilku budynków użyteczności publicznej. Ponadto zachowały się jeszcze niewielkie części kolumn podpierające fasady budynków i elementy bloków z kamienia będące niegdyś ścianami budynków.

Miejsce nie jest w żaden sposób pilnowane, a wstęp jest wolny. Można więc przyjechać o dowolnej godzinie.

Ruiny Dioclei zostały wpisane na listę UNESCO w 2010 r.
Dioclea
Dioclea

Zabytkowe meczety

Džamija Osmanagića

Meczet jest nazywany również meczetem Lukačevića - na cześć rodziny, która zajmowała się jego późniejszym utrzymaniem. Został wzniesiony w XVIII w. przez Hajjiego Mehmeda Paszy Osmanagića. W czasie II wojny światowej meczet doznał ogromnych zniszczeń, przez co przez prawie pół wieku znajdował się w stanie ruiny. Dziś to imponująca budowla z kamiennym minaretem o harmonijnych proporcjach, którego fasady mają kształt kopułowych budynków z  łukami nad oknami.

Na dziedzińcu meczetu znajduje się turbe (grobowiec) Hajjiego Mehmeda Paszy Osmanagića.

Starodoganjska Džamija

Jego nazwa oznacza po prostu "Stary Meczet", a wzięła się stąd, że został zbudowany na samym początku pojawienia się Osmanów w Podgoricy, czyli pod koniec XV w. Jest więc najstarszym meczetem w Podgoricy i… znajduje się na Starym Mieście, za wieżą zegarową Sahat-kula. Mimo niewielkich rozmiarów przyciąga turystów pięknymi zdobieniami wewnątrz budynku (głównie w formie napisów arabskich i wersetów z Koranu) oraz dziedzińcem na zewnątrz, na którym modlą się wierni.

Twierdza Žabljak Crnojevića

To opuszczona średniowieczna twierdza w miejscowości Žabljak, ok. 124 km od Podgoricy. Powstała najprawdopodobniej w X w., a zdobyta przez Osmanów – w XV w. Obiekt znajduje się na szczycie stożkowatego wzgórza ponad 1450 m n. p.m. nad Jeziorem Szkoderskim, blisko ujścia Moračy. Twierdza składała się m.in. na ciąg murów z basztami i jednym wejściem, cerkiew św. Jerzego przebudowaną przez Osmanów na meczet czy zbiorniki na wodę.

Jak dojechać do Twierdzy? Polecamy udać się samochodem z Podgoricy, a następnie udać się na spacer wzdłuż Jeziora Szkoderskiego.

Turcy nazywali twierdzę "Czarnym Gniazdem" z powodu panującej w niej nędzy.
Meczet w Podgoricy
Meczet w Podgoricy

Muzea i galerie sztuki

Muzeum Miejskie – powstałe w 1950 r. Zawiera eksponaty ukazujące historię samej Podgoricy, jak i całej Czarnogóry. Wśród nich znajdziesz książki, zdjęcia, ceramikę czy przedmioty codziennego użytku mieszkańców stolicy.

Muzeum Archeologiczne – wystawia eksponaty pochodzące z najdawniejszych czasów i z terenów, na których obecnie znajduje się Czarnogóra. Są to różnego rodzaju przedmioty m.in. z okresu świetności rzymskiej osady Dioclea.

Galeria Sztuki Nowoczesnej – jej siedziba znajduje się w dawnej rezydencji czarnogórskiego króla Mikołaja I. Ukazuje ok. 1500 dzieł sztuki mieszkańców byłej Jugosławii od starożytności do czasów współczesnych, w ekspozycji stałej, jak i czasowej.

Wodospad na rzece Cem

W odległości ok. 9 kilometrów od miasta znajduje się malowniczy wodospad na rzece Cem. W pobliżu tego naturalnego cudu mieści się urokliwa restauracja z tarasem oferującym widok na tę imponującą atrakcję. Latem, gdy temperatury osiągają szczyt, rzeka Cem może wysychać, odsłaniając niezwykłe formacje skalne, co stanowi fascynujący widok dla turystów odkrywających te niezwykłe krajobrazy.

Wodospad
Wodospad

Jak zwiedzać Podgoricę?

Należy pamiętać, że choć Podgorica jest największym miastem Czarnogóry, to sam kraj nie jest duży, a stolica ma ok. 240 tysięcy mieszkańców. Dlatego najwygodniejszą opcją poruszania się po Podgoricy jest zwiedzanie pieszo. W dalsze zakątki warto wybrać komunikację miejską. Sieć państwowych autobusów jest naprawdę dobrze rozwinięta, ale należy pamiętać, że kursuje tylko po stolicy. Alternatywą dla tych obu rozwiązań są minibusy, które jeżdżą też w górskie tereny oraz między atrakcjami turystycznymi.

Miej na uwadze fakt, że w Podgoricy przystanki autobusowe są czasami nieoznaczone i nie mają rozkładu jazdy.

W Podgoricy znajduje się dworzec kolejowy, dzięki któremu można dotrzeć np. do kurortów czarnogórskich albo chorwackich. Warto także przemyśleć wynajem samochodu – wówczas dojazd innych atrakcyjnych miejscowości potrwa od 1 do 2 godzin. Podczas jazdy samochodem należy być jednak ostrożnym, bo drogi są często kręte i wąskie.

Czarnogóra
Czarnogóra

Podgorica leży na wysokości 44 m n.p.m. To nie Mount Everest, ale warto pamiętać o wygodnym obuwiu do zwiedzania!

W Podgoricy funkcjonują także taksówki, są jednak droższe niż w Polsce. Taksówkarze nie zawsze korzystają z taksometrów, dlatego lepiej jest od razu ustalić cenę przejazdu.

Jeśli szukasz informacji o najważniejszych atrakcjach Czarnogóry, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu pt. "Top 6 atrakcji Czarnogóry".

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.

Polecane oferty