Atrakcje Minorki – co warto zobaczyć na wyspie?
Minorka to druga co do wielkości wyspa Balearów. To spokojna siostra Majorki, która skrywa wiele atrakcji. Jeśli szukacie sielskiego wypoczynku i zanurzenia się w historię, to wyspa Minorka jest dla Was! Poznajcie jej ciekaw miejsca i ruszajcie na wakacje pełne wrażeń.
Minorka to najmniej znana wyspa i doceniana wyspa Balearów. Została ogłoszona przez UNESCO rezerwatem biosfery i jest objęta szczególną ochroną. Co ważne liczba miejsc noclegowych jest limitowana, co oznacza, że nie ma tu olbrzymich hoteli, które tłoczno ustawione są wzdłuż wybrzeża. Na wyspie panuje kameralna atmosfera, która wręcz zmusza do błogiego odpoczynku. Jeśli jednak myślicie, że Minorka jest nudna, to kategorycznie zaprzeczamy!
Prehistoryczne budowle
Wyspa słynie z pozostałości sprzed tysięcy lat związanych z kulturą talajocką. Ok. 1300 r. p.n.e. na Balearach powstały budowle megalityczne i są odmienne od tych istniejących w innych częściach Europy. Taule mają wysokość ok. 4,5 m i składają się z wysokiego pionowego głazu nakrytego szeroką kamienną płytą. Taule występują wyłącznie na Minorce. Jeśli chcecie zagłębić się w prehistorię, polecamy wybrać się do stanowiska archeologicznego Trepuco.
Megalit znaczy "wielki kamień"
Maó (Mahón)
Maó to obecna stolica Minorki od 1722 roku. Ponad 100-letnia obecność Brytyjczyków na wyspie sprawiła, że miasto różni się od innych miast na Balearach. To połączenie stylu śródziemnomorskiego z angielskimi akcentami np. jak charakterystyczne okiennice. Centrum wyznaczają cztery place, które są blisko siebie: Placa Espana, Placa Carme, Placa Constitucio i Placa de Conquesta. Od strony morza wejdziecie do centrum po szerokich schodach. Miejsca, które warto zobaczyć podczas wizyty w Mahón:
Kościół Santa Maria (Iglesia de Santa Maria), gotycki kościół z XVIII wieku, znany ze swojego imponującego organu z ponad 3000 piszczałek. Regularnie odbywają się koncerty organowe, które przyciągają miłośników muzyki z całego świata.
Muzeum Minorki (Museo de Menorca) znajduje się w dawnym klasztorze franciszkanów. Ekspozycje obejmują artefakty od prehistorii po współczesność, prezentując bogatą historię i kulturę wyspy. Szczególne miejsce poświęcone jest rzymskiej i mauretańskiej przeszłości Minorki.
Mercado de Claustro del Carmen to targ mieszczący się w dawnym klasztorze. Można tu kupić lokalne produkty, takie jak sery, wina, owoce i warzywa.
Przy porcie znajduje się jedna z pozostałości po Anglikach, destylarnia dżinu Xoriguer. Można w tym miejscu popróbować różnych rodzajów trunków i zakupić swój ulubiony. Na bazie dżinu będziecie mogli zrobić po powrocie popularny na wyspie drink, czyli pomadę!
Maó leży nad największym naturalnym 5-kilometrowym portem. Ciekawym pomysłem jest wycieczka statkiem wzdłuż portu. Sam port skrywa wiele ciekawych miejsc, które odsłonią się Wam tylko podczas rejsu statkiem. Na początku trasy zobaczycie georgiańskie budynki oraz Golden Farm (Złota Farma) Horacego Nelsona, której nie można zwiedzać, ale przepływa się w niedalekiej odległości. W rezydencji brytyjski admirał pisał listy do swojej ukochanej Emmy Hamilton. Płynąc dalej, ujrzycie Małą Wenecję, czyli domek na wodzie. Statek mija wyspę Isla del Rey, gdzie znajdowała się stacja kwarantanny i szpital wojskowy. Dalej statek wpływa do zbudowanego w 1900 roku kanału San Jordi, gdzie oddzielono nim szpital morowy, który otoczony został wysokim murem, aby wiatr nie przynosił zarazy do miasta. Kraniec półwyspu La Mola zajmuje ogromna forteca Isabel II. Przed wykupieniem rejsu możecie zdecydować, czy chcecie zwiedzić fortecę La Mola, czy wystarczy Wam samo przepłynięcie obok niej. Na jej zwiedzanie należy poświęcić ok. 1,5 godz., pamiętajcie o wygodnym obuwiu.
Od Mahón powstała nazwa popularnego na całym świecie sosu –majonezu. Wynaleziony został w XVII wieku, a wersji pochodzenia majonezu jest kilka. Najbardziej popularna teoria dotycząca powstania majonezu wiąże się z bitwą o Port Mahón na Minorce w 1756 roku. Po zdobyciu portu przez księcia Richelieu, kucharz francuskiego dowódcy, szukając składników na sos, wymieszał oliwę z oliwek z żółtkami jaj, tworząc nowy sos nazwany "mahonnaise" na cześć Port Mahoń.
Urokliwe Fornells
Fornells to niewielka rybacka osada. Dlaczego warto ją odwiedzić? Po pierwsze to bardzo urokliwe miejsce, w którym biała zabudowa kontrastująca z błękitną wodą jest doskonałym pomysłem na spacer. W uliczkach skrywają się niewielkie butiki oferujące niepowtarzalne pamiątki i klimatyczne restauracje. Właśnie te restauracje to drugi powód, aby przybyć do Fornells. Na niewielka miejscowość słynie z najlepszych rybnych specjałów serwowanych w tych restauracjach. Tutejszy specjał to caldereta de llagosta, czyli gulasz z homarów. Niestety do najtańszych nie należy. Droższe restauracje znajdują się przy głównej uliczce Placa S’Algaret. Ich sława jest ogromna – podobno były król Juan Carlos regularnie przypływał w te strony, aby zjeść tu posiłek. Po trzecie, droga do Fornells wiedzie przez najpiękniejsze miejsca na Minorce.
Alaior
Będąc na północy wyspy, warto odwiedzić Alaior słynącego z wyrobów serów. Stare centrum miejscowości to plątanina uliczek między białymi domkami. Miejscowość stanowi najważniejszy ośrodek przemysłu mleczarskiego na wyspie. Kupicie tutaj wyśmienite sery, z których słynie Minorka. Możecie wybrać swój ulubiony pośród czterech faz dojrzewania: tiermo (młody), semi-curado (półdojrzały), curado (dojrzały) oraz anejo (bardzo dojrzały). W lokalnych sklepikach znajdziecie dwie przodujące firmy La Payesa oraz Coinga.
Monte Toro i Es Mercadal
Es Mercadal znajduje się w geograficznym środku Minorki, u podnóża góry Monte Toro, najwyższego punktu wyspy. To idealne miejsce na odkrycie autentycznego stylu życia na wyspie, degustację lokalnych przysmaków i zanurzenie się w kulturalnym dziedzictwie Minorki. Jeśli będzie na wyspie w lipcu może uda Wam się przybyć do miasteczka na Festiwal Sant Marti, podczas którego odbywają się parady, tradycyjne tańce i ucztowanie przy lokalnych potrawach i trunkach.
Es Mercadal jest dobrze skomunikowane z resztą wyspy, a dojazd samochodem z Mahón (stolicy wyspy) zajmuje około 20 minut. Dostępne są również autobusy łączące Es Mercadal z innymi miastami na wyspie.
Będąc w Es Mercadal, koniecznie trzeba wybrać się na Monte Toro. To najwyższy szczyt Minorki, który liczy sobie 357 m n.p.m. Na szczyt prowadzi kręta i stroma drogą o długości ok. 3,2 km. Na Monte Torro rozciągają się przepiękne widoki. Jeśli warunki pogodowe pozwolą, może uda się Wam zobaczyć Minorkę. Ze szczytu zobaczycie, jak bardzo jest zróżnicowana wyspa. Na północy rozpościerać się będzie skalisty krajobraz, a południe opiewa w pola uprawne i doliny. Monte Torro to nie tylko punkt widokowy, to również miejsce pielgrzymkowe. Już od średniowiecza na świętą górę przybywały pielgrzymki, a w XVII wieku augustianie wybudowali klasztor (niewiele z niego pozostało, obecnie stoi neoklasyczny kościół). Na górze znajduje się również dawny wojskowy posterunek i duża figura Chrystusa. Podczas wizyty na Monte Toro możecie kupić pamiątki w sklepikach oraz wstąpić do kawiarni.
Legenda mówi, że miejscowy byk prowadził ludzi na szczyt góry, gdzie odkryli figurkę Matki Bożej, co przyczyniło się do budowy sanktuarium. Toro to po hiszpańsku byk. Patronką Minorki jest Matka Bosko z Toro.
Stadnina Son Martorellet i występ tańczących koni
Stadnina Son Martorellet jest szczególnie znana z organizacji imponujących pokazów jeździeckich, które prezentują umiejętności koni menorquina i ich jeźdźców. Pokazy te są spektaklem pełnym akrobacji, muzyki i tradycji, który przyciąga widzów w każdym wieku. Son Martorellet znajduje się w pobliżu Ferreries, łatwo dostępne samochodem z głównych miast Minorki.
W niedzielę pokazy nie są organizowane, pamiętajcie o tym, jeśli chcecie się tam wybrać.
Cami de Cavalls – droga koni
A jeśli jesteśmy przy temacie koni, to szlak Cami de Cavalls oznacza dosłownie "drogę koni". To 185-kilometrowa trasa dookoła wyspy wytyczona w XIV wieku. Wtedy to ówczesny król nakazał, aby każdy właściciel domostwa miał konia oraz broń i mógł bronić wybrzeża przed najeźdźcami i piratami. To najpiękniejsza trasa na wyspie i doskonale nadaje się na piesze wędrówki.
Dawna stolica pełna uroku – Ciutadella
Drugie najważniejsze miasto Minorki (po Mao) znajduje się po zachodniej stronie wyspy. Ciutadella była pierwszą stolicą Minorki aż do XVII wieku, kiedy to Brytyjczycy przenieśli stolicę do Mahon. Ciutadella jest znana z wyrobów ze skóry, biżuterii oraz ceramiki oraz butów avarcas, które można znaleźć w lokalnych sklepach. W mieście można się zgubić w plątaninie ciasnych uliczek, ale do tego zdecydowanie zachęcamy. Odkrywanie spontanicznie miasta, jego uroków i zakamarków jest najciekawsze. W dawnej stolicy wyspy warto zwiedzić:
Katedrę św. Marii zbudowaną w XIV wieku na miejscu dawnego meczetu. Katedra jest doskonałym przykładem gotyckiej architektury.
Malowniczy port jest idealnym miejscem na spacer i podziwianie jachtów oraz tradycyjnych łodzi rybackich. W okolicy portu znajduje się wiele restauracji serwujących świeże owoce morza.
Castell de Sant Nicolau XVI-wieczna wieża obronna położona przy wejściu do portu.
Palacio Salort, czyli historyczny pałac, który można zwiedzać, aby zobaczyć, jak żyła arystokracja Minorki.
Muzeum Minorki znajdujące się w dawnym klasztorze Augustianów, muzeum oferuje wgląd w historię i kulturę wyspy.
Plac Biskupa (Plaça des Born). Główny plac miasta, otoczony eleganckimi budynkami i pełen kafejek oraz restauracji. Na placu znajduje się obelisk upamiętniający mieszkańców miasta uprowadzonych przez Turków w 1558 roku.
Ciutadella jest dobrze skomunikowana z resztą wyspy, z regularnymi połączeniami autobusowymi do Mahón i innych miast. Miasto posiada również port, skąd kursują promy do Barcelony i na Majorkę.
Cova d'en Xoroi
Cova d'en Xoroi to jedna z najbardziej znanych i spektakularnych atrakcji turystycznych na Minorce. Ta wyjątkowa jaskinia położona jest na klifie w miejscowości Cala en Porter na południowym wybrzeżu wyspy. Cova d'en Xoroi to miejsce pełne tajemnic i legend, oferujące niesamowite widoki oraz unikalne doświadczenia dla odwiedzających. W jaskini mieści się klub/dyskoteka. Polecamy wybrać się na zachód słońca, jest pięknie!
Cova d'en Xoroi znajduje się w Cala en Porter, ok. 15 km od Mahón. Można do niej dojechać samochodem, taksówką lub komunikacją miejską. W okolicy dostępne są miejsca parkingowe.
Binibeca – białe miasteczko
Binibeca to malownicze miasteczko położone na południowym wybrzeżu Minorki. Binibeca Vell został zbudowany w latach 70. XX wieku jako rekonstrukcja tradycyjnej śródziemnomorskiej wioski rybackiej.
Projektanci postawili na autentyczność, tworząc labirynt wąskich uliczek, małych placów i białych domków z charakterystycznymi drewnianymi okiennicami i drzwiami. Mały, malowniczy port w Binibeca jest miejscem, gdzie można zobaczyć tradycyjne rybackie łodzie i poczuć prawdziwy śródziemnomorski klimat.
W okolicach portu znajduje się kilka restauracji, które serwują świeże owoce morza i lokalne specjały.
120 plaż na Minorce
O ile Miejscowa ludność dzieli Minorkę na wschodnią i zachodnią, o tyle turystycznie rozróżnia się część północną i południową. Wybrzeże północne jest postrzępione, skaliste, strome. Natomiast wybrzeże południowe obfituje w piękne piaszczyste plaże. Jest ich aż 120! Są one dłuższe, jak 2,4-kilometrowa plaża Son Bou (najdłuższa na wyspie) lub znacznie krótsze – małe kameralne zatoczki – jak Cala Galdana, jedna z najbardziej malowniczych plaż na Minorce.