Co zobaczyć w Jordanii? Poznaj jej największe atrakcje
Otoczona przez piękne pustynie, malownicze góry – Jordania – ma wiele do zaoferowania dla każdego podróżnika. To miejsce, gdzie wciąż można odkrywać ruiny starożytnych miast, spacerować wąskimi uliczkami pełnymi historii i dotknąć świadectw minionych epok. Poznaj największe atrakcje tego kraju!
Stolica Amman
Amman to stolica Jordanii, wymieniana była już w Starym Testamencie pod nazwą Rabbat Ammon. Ponad dwumilionowy Amman położony jest na siedmiu wzgórzach. Gęsto ułożone domu dają wrażenie ciasnoty. Panuje tutaj nieokiełznany ruch uliczny, w którym masa mieszkańców przemieszcza się w różnych kierunkach. Miasto najlepiej widać w całej okazałości z cytadeli Jebel al-Qala’a. Tutaj trafiają turyści, aby podziwiać panoramę Ammanu oraz pozostałości świątyni Herkulesa, pałacu Umajjadów i bizantyjskiej bazyliki. Świątynia Herkulesa została wzniesiona za panowania Marka Aureliusza. U podnóża cytadeli znajduje się wkomponowany w zbocze amfiteatr rzymski z II w. z widownią na 6 tys. osób. Do amfiteatru prowadzi deptak otoczony kolumnadą. Spacer umilają liczne restauracje, kawiarnie oraz sklepiki z pamiątkami. Tutaj możecie skosztować lokalnych specjałów oraz napić się słodkiej i zarazem mocnej kawy z kardamonem.
Starożytna Petra – jedyna taka na świecie
Petra to rozległe ruiny starożytnego miasta wykutego w stromych wapiennych czerwono – brązowych skałach, które zamieszkiwali Nabatejczycy od III wieku przed naszą erą do I wieku p.n.e. Petra została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i została uznana za jeden z siedmiu cudów świata. Zachwyca swoim pięknem, tajemniczością, architekturą i magiczną scenerią. Jej zwiedzanie warto zaplanować tak, aby nie ograniczać swojego pobytu zaledwie do Skarbca Faraona i wąwozu Al Siq – najlepiej zaplanować zwiedzanie na dwa dni. Petra to liczne malowniczo położone szlaki, dzięki którym możecie zobaczyć jej różne oblicza, liczne ruiny, oraz grobowce wykute w skale.
Wszystkie odcienie Wadi Rum
Wadi Rum to najsłynniejsza pustynia w Jordanii i jedna z najbardziej malowniczych na świecie. Wydmy i ostańce uformowane są w wieże, grzyby, wiszące mosty. Kolory są tu bardzo intensywne – pomarańczowe, czerwone, różowe, brązowe, a ich odcienie zmieniają się wraz z kątem padania promieni słonecznych. Jest to jedna z najciekawszych atrakcji w Jordanii, będąca jednocześnie plenerem wielu filmów min. Star Wars, Marsjanin, Lawrence’a z Arabii, Czerwona Planeta, Transformers, czy Prometeusz. W porze deszczowej wadi – czyli doliny – wypełniają się wodą. Wadi Rum w czasach prehistorycznych była ważnym miejscem postoju karawan przemierzających z Syrii do Arabii. Pustynia jest obszarem chronionym, a opiekę nad nią sprawują Beduini. W Wadi Rum zostało ok. 10 prawdziwie koczowniczych rodzin przemieszczających się z namiotami, wielbłądami w poszukiwaniu roślinności.
Do góry brzuchem tylko w Morzu Martwym
Morze Martwe to w rzeczywistości słone jezioro bezodpływowe wciśnięte między Jordanię, Izrael i Palestynę. Niestety z roku na rok zmniejsza swoją powierzchnię. Morze Martwe jest najniższej położonym punktem na Ziemi, znajduje się ok. 430 m pod poziomem morza. Poprzez dużą ilość soli woda jest tak gęsta, że a pływanie w niej jest niemożliwe. Ciało zostaje wyparte do góry brzuchem 😊 Przy brzegu można zobaczyć mieniące się różnymi kolorami solne formacje, które pięknie kontrastują z szafirowo, turkusową wodą. Warto poza kąpielami w morzu odbyć kąpiele błotne, które mają działania zdrowotne.
Pompeje Bliskiego Wschodu
Dżarasz to jedno z największych i najlepiej zachowanych miast, starożytnego Rzymu –nazywane Graza – założone przez Aleksandra Wielkiego w IV w. p.n.e. Miasto było prawdziwą perłą na mapie Imperium Rzymskiego. Krzyżowały się tu najważniejsze szlaki handlowe, a samo miasto było bogate i tętniło życiem. Nazywane jest Pompejami Bliskiego Wschodu. Spustoszenia dokonały wojska perskie w VII wieku oraz zniszczenia części miasta zadziały się podczas ogromnego trzęsienia ziemi w VIII wieku. Obecnie można podziwiać dwa amfiteatry, hipodrom, łaźnie, ruiny świątyni Zeusa i Artemidy, bramy wjazdowe, owalne forum otoczone kolumnadą, łuk triumfalny, oraz uliczki i mury miejskie. Pozostałości miasta Dżarasz robią duże wrażenie.
Mozaikowa mapa
Madaba skrywa wiele wspaniałych zabytków. Koniecznie trzeba odwiedzić prawosławny kościół św. Jerzego, w którym znajduje się mozaikowa mapa Ziemi Świętej pochodząca z VI w. Oryginalnie składała się z ponad 2 mln elementów. Wykonanie tego dzieła zajęło ok. 6 lat. Obecnie zachowała się część mapy obejmujaca obszar od Libanu po deltę Nilu. Można na mozaice podziwiać Jerozolimę, bazylikę Grobu Pańskiego, Morze Martwe, rzekę Jordan, sceny polowań.
Spójrzcie w Niebo na górze Nebo
Ok. 10 km od Madaby znajduje się góra Nebo, czyli miejsce, które łączy chrześcijan i muzułmanów. Tu zmarł i i miał zostać pochowany Mojżesz – przez obie religie uznawany za proroka. Ze szczytu góry rozciąga się zachwycający widok na Morze Martwe i Ziemię Obiecaną, którą prorok zobaczył, chociaż nie był na jej szczycie. Obecnie na szczycie góry Nebo znajduje się bizantyjskie Sanktuarium Mojżesza, w którym można zobaczyć niesamowite mozaiki. Dostrzec tutaj można również polski akcent. W 2000 roku papież Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Jordanii, w trakcie której odwiedził Górę Nebo i z tej okazji powstał pomnik upamiętniający to wydarzenie.
Al-Kerak i fortyfikacje
Al -Kerak to ruiny XII-wiecznego zamku krzyżowców, a właściwie fortecy, położonej na wzniesieniu. Fortyfikacje składają się z wielu budynków, wież i podziemnych tuneli, które można zwiedzać. Jest on znany z solidnej konstrukcji i architektonicznych detali, które przyciągają turystów z całego świata. To miejsce często widnieje w planach wycieczek objazdowych po Jordanii. Z niego kontrolowano wymianę handlową między Damaszkiem, a Egiptem i Mekką. Samo miasto ma starożytne, sięgające co najmniej trzech tysięcy lat korzenie, wymieniane jest w Biblii i umieszczone na mozaikowej mapie w Madabie. Miasto Al-Kerak jest również interesujące ze względu na swoje tradycyjne domy i wąskie, kręte uliczki. W centrum miasta znajduje się starożytny targ, gdzie można zakupić lokalne produkty i doświadczyć autentycznej atmosfery jordańskiego życia codziennego. Można również odwiedzić lokalne meczety i kościoły, które stanowią świadectwo różnorodności kulturowej i religijnej regionu.
Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Jordanii?
Walutą Jordanii jest jordański dinar (kod walutowy: JOD). Jest to oficjalna i jedyna używana waluta w kraju. W Jordanii istnieje wiele banków, gdzie można wymieniać walutę. Banki te są zazwyczaj otwarte w dni robocze od niedzieli do czwartku. Wiele z nich ma również oddziały na lotniskach i w większych miastach, gdzie można dokonywać transakcji wymiany walut. Podczas podróży do Jordanii zaleca się mieć ze sobą gotówkę w jordańskich dinarach, szczególnie na obszarach wiejskich i w mniejszych miejscowościach, gdzie karty płatnicze mogą nie być szeroko akceptowane.
Wybierając się do Jordanii, spakujcie ze sobą przejściówkę elektryczną taką jak do Wielkiej Brytanii. Gniazdka mają wejście brytyjskie, czyli 3 duże prostokątne bolce. Przejściówkę można czasami wypożyczyć w hotelach na recepcji, jednak nie jest to regułą i warto zaopatrzyć się we własną.
Czego nie wolno robić w Jordanii?
Jordania jest muzułmańskim krajem, w którym konsumpcja alkoholu jest ograniczona. Chociaż w niektórych hotelach i restauracjach można znaleźć i zakupić alkohol, to nie jest on tolerowany w publiczny miejscach. Nie można spożywać alkoholu w miejscach takich jak ulice, plaże publiczne czy parki.
Nie można fotografować ludzi bez uprzedniej zgody z ich strony. Przed zrobieniem zdjęcia konkretnych osób, należy upewnić się, że dają na to zgodę. Nie wszyscy lubią być fotografowani, szczególnie osoby starsze, religijne, przywódcy czy wojskowi.
Należy unikać obcisłej lub wyzywającej odzieży, zwłaszcza w miejscach religijnych i miejscach publicznych. Nagość jest surowo zakazana i może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych.
W co się ubrać w Jordanii?
Jordania to kraj muzułmański. Kobiety powinny dostosować strój do odwiedzanych miejsc. Nie ma tu obowiązku zakrywania włosów (poza wejściem do meczetu), jednak warto pamiętać o zakrywaniu ramion, dekoltu oraz kolan. To wyraz szacunku dla mieszkańców. Będąc na publicznych plaży, kobiety powinny pływać w koszulce z krótkim rękawem, a mężczyźni powinni korzystać z szortów. Na prywatnych plażach hotelowych nie ma żadnych wymogów dotyczących stroju plażowego i każdy turysta może czuć się swobodnie.