Magazyn Wakacje.pl
Nowości

Najważniejsze atrakcje Japonii – co zobaczyć w kraju kwitnącej wiśni?

AzjaAgnieszka Słupecka07.01.2025

Nippon, Nihon, Kraj Wschodzącego Słońca, Kraj Kwitnącej Wiśni... to tylko niektóre z określeń odnoszących się do Japonii. Każde z nich brzmi ciekawie i fascynująco, nie ma się jednak co dziwić – właśnie taki jest ten kraj. Na każdym kroku zadziwia połączeniem tradycji i nowoczesności. Od wiosek pamiętających jeszcze samurajów, po krzykliwą, rozświetloną neonami stolicę – Tokio. Miejsca ciekawe odwiedzenia Japonii są w zasadzie niepoliczalne, ale w tym artykule opowiemy o kilku z nich. Zapraszamy do lektury!

Japonia
Japonia

Tokio – futurystyczna stolica Japonii

Podczas podróży po Kraju Kwitnącej Wiśni nie sposób pominąć Tokio, czyli stolicy tego kraju. Mówi się, że na poznanie wszystkich atrakcji tego miasta miesiąc to za mało. Co jednak trzeba zobaczyć, mając mniej czasu na zwiedzanie?

Do miejscówek must-see na pewno zalicza się dzielnica Shibuya ze swoim słynnym, wiecznie zatłoczonym skrzyżowaniem, które można ujrzeć na licznych zdjęciach w internecie czy na pocztówkach. Shibuya jest typową dzielnicą handlowo-rozrywkową, niezwykle kolorową, oferującą multum rozrywek na najwyższym poziomie. Kluby nocne, galerie handlowe, restauracje, a nawet tzw. Hotele Miłości (rabu-hoteru) – Shibuya ma to wszystko! A skąd najlepiej to wszystko widać? Z najwyższego punktu widokowego w mieście, czyli Tokio Skytree. To najwyższa wieża na świecie, a po Burj Khalifa - drugi najwyższy budynek na świecie. Skytree osiąga wysokość 634 m i znajduje się w dzielnicy Sumida. Warto dodać, że Skytree to nie tylko wieża widokowa, ale też wieża telewizyjna.

Shibuya
Shibuya

Czas na zakupy sprzętu elektronicznego lub – jeśli lubisz – gier komputerowych. W całym Tokio nie będzie na to lepszego miejsca niż Akihabara! To rejon wokół dworca o tej samej nazwie, który ulokowany jest w dzielnicy Chiyoda. Akihabara (albo jak mówią Japończycy – Akiba) pełni funkcję centrum handlu sprzętem elektronicznym w Tokio. Setki sklepów oferują takie rzeczy, jak telewizory, aparaty fotograficzne, sprzęt AGD czy gry komputerowe. Miejsce jest też ośrodkiem kultury otaku, czyli fanów japońskiej popkultury, mang i anime.

Urlop zaczyna się tutaj
Uczestnicy
Szukaj

Kolejną bardzo ważną dzielnicą Tokio jest Asakusa, czyli dzielnica religijno-rozrywkowa. W jej sercu stoi świątynia Sensō-ji wybudowana ku czci bogini Kannon. Powstała w 645 r., co czyni ją najstarszą świątynią buddyjską w Tokio.

Ciekawostka: przed stacją kolejową Shibuya stoi pomnik psa rasy Akita Inu. Został postawiony na pamiątkę psa Hachiko, który przez 10 lat przychodził codziennie na dworzec, aby przywitać po pracy swojego pana, który niestety już zmarł.
Tokio
Tokio

Kioto – duchowa stolica Japonii

W zachodniej części Japonii, na wyspie Honsiu, leży dawna stolica Japonii – Kioto. Miasto odegrało wielką rolę w historii kraju, ponieważ m.in. było siedzibą cesarza. Kioto jest bardzo fotogenicznym miastem, w którym możesz uchwycić np. gejsze przechadzające się pod kwitnącymi wiśniami. Za sprawą wielu prominentnych artystów jest ono uważane za kulturalną stolicą Japonii. W czasie II wojny światowej Kioto zostało oszczędzone, dzięki czemu jest świetnie zachowane – znajduje się w nim ponad 1600 świątyń buddyjskich!

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych dzielnic Kioto jest zdecydowanie Gion. Jej historia sięga średniowiecza, kiedy to tłumnie ściągali tu pielgrzymi chcący oddać się duchowym rozważaniom w licznych świątyniach. Spowodowało to powstanie wielu hoteli oraz restauracji, a do Gion zaczęli zajeżdżać również artyści. Wszystko to stworzyło z dzielnicy istny symbol japońskiej kultury. Dzielnica jest objęta patronatem władz oraz rządu. Przechadzając się tutejszymi uliczkami, wpadniesz na pewno na wiele gejsz, które tutaj nazywa się Geiko, co oznacza ,,kobietę sztuki". Są bowiem wyspecjalizowane w wielu dziedzinach kultury i sztuki, dzięki czemu stanowią doskonałe towarzyszki do rozmowy. Ich głównym zadaniem jest utrzymywanie świetnego nastroju swoim rozmówcom i zaskakiwanie ich dowcipem.

W całym Kioto znajduje się multum zabytków i świątyń, które należy zwiedzić lub przynajmniej zobaczyć podczas pobytu w mieście. Wśród nich jest np. Kiomizu-dera –wspaniała drewniana świątynia zbudowana na zboczu góry. Kolejną perełką Kioto na pewno jest Złoty oraz Srebrny Pawilon, czyli kolejno Kinkaku-ji oraz Ginkaku-ji. Nie można nie wspomnieć o pomarańczowych bramach torii znajdujących się w Fuhimi Inari-taisha. Uważana jest za najważniejszą świątynię powstałą na cześć bóstwa Inari. Całość kompleksu zajmuje powierzchnię 820 000 m2, a na jego terenie znajduje się też wiele świątyń i figur lisów.

Kioto
Kioto

Hiroshima i Miyajima – historia i piękno natury

W zachodniej części wyspy Honsiu znajduje się Hiroszima – miejscowość o niezwykle smutnej historii będąca stolicą prefektury o tej samej nazwie. W dawnych czasach miasto było podzielone na dwie mniejsze miejscowości, ale w 1689 r. władca Terumoto Mori rozpoczął tam budowę swojego zamku. Wkrótce wokół fortyfikacji powstało miasto, które do dzisiaj nazywa się Hiroszima. Można bezsprzecznie uznać, że Hiroszima doznała ogromnej szkody w czasie II wojny światowej, kiedy to Amerykanie zdetonowali nad nią bombę atomową Little Boy. Wybuch był tak wielki, że natychmiast unicestwił 73000 ludzi, a następnie – na wskutek choroby popromiennej – kolejne tysiące. Dzisiaj miasto jest symbolem światowego pokoju. Można tu znaleźć: Muzeum Pokoju, Pomnik Pokoju, Katedrę światowego pokoju oraz Park Pokoju, na terytorium którego mieści się wcześniej wspomniany pomnik. Do dzisiaj stanowi on coroczne miejsce spotkań propagatorów pacyficznego podejścia. W rocznicę zrzucenia bomby czci się pamięć ofiar oraz puszcza kolorowe lampiony z nurtem rzeki.

Niecałą godzinę drogi od Hiroszimy znajduje się wyjątkowo malownicza wyspa Miyajima. Wysepka nie jest duża, jednak brama torii, która się na niej znajduje, przybiera kolosalne rozmiary. Podczas przypływu wygląda, jakby unosiła się na wodzie. Całość uznawana jest za jeden z najlepszych widoków w całej Japonii. Na wyspie można podziwiać wiele świątyń, ale warte uwagi jest też piękno natury. Stare lasy, drzewa wiszące na klifach, budowle stojące na wodzie – to tylko część atrakcji, jakie oferuje wyspa. Miyajima jest dla Japończyków niezwykle ważna – tak bardzo, że do dzisiaj nie mogą się na niej odbywać pogrzeby, aby ziemia wyspy nie stała się skalana śmiercią. Poza tym wszystkim Miyajima posiada też dużo restauracji i sklepów z miejscową sztuką skierowanych głównie do turystów.

Hiroshima
Hiroshima

Osaka – kulinarna stolica kraju

Na liście największych miast Japonii zapisuje się Osaka, zajmując pod tym względem trzecie miejsce. Miasto nazywało się kiedyś Naniwa, a dzisiejszą nazwę zawdzięcza zamkowi, który został wybudowany przez Hideyoshi’ego Toyotomi w 1580 r. Sprawił, że Osaka pod względem gospodarczym była najważniejszym miastem w całej Japonii. Po upadku rodu Toyotomi zamek został odbudowany dopiero w 1997 r. Centrum życia nocnego w Osace stanowi Dotonbori. To nazwa ulicy przy kanale o tej samej nazwie. Kiedyś przy kanale mieściły się głównie teatry, jednak na skutek spadku zainteresowania tradycyjną sztuką teatry zamieniły się w kluby nocne. Przy ulicy znajduje się też wiele restauracji, hoteli oraz salonów gier. Generalnie kanał, wraz z ulicami do niego przyległymi, tętni życiem 24 godziny na dobę. Niemniej jednak już sam widok neonów odbijających się w tafli wody zachęca do przejścia się po Dotonbori.

Osaka jest nazywana kulinarną stolicą kraju, ponieważ wywodzą się z niej znane na cały kraj potrawy. Jedną z nich jest takoyaki oraz okonomiyaki, które można zjeść w mieście na każdym kroku. W latach 30. XX w. pewien uliczny sklepikarz zaczął sprzedawać ośmiornicę z przyprawami zawiniętą w ciasto w formie niewielkich kulek. Tak właśnie powstało takoyaki. Okonomiyaki natomiast wywodzi się z Hiroszimy, ale cieszy się w Osace ogromną popularnością. To placek z warzyw (najczęściej kapusty) z różnymi dodatkami. Sama nazwa w dowolnym tłumaczeniu znaczy ,,smaż, co chcesz", więc prawdopodobnie trafia w każde gusta!

Dotonbori
Dotonbori

Góra Fuji – symbol Japonii

Najwyższy szczyt Japonii, czyli góra Fuji, jest obowiązkowym punktem wyjazdu do Kraju Kwitnącej Wiśni. Nie chodzi o to, że trzeba się na nią wspinać, ale stanowi tło dla wielu pejzaży widzianych z tokijskich punktów widokowych. Góra, a właściwie wulkan, jest świętym miejscem dla Japończyków. Jeszcze do 1868 r. nie mogły na nią wchodzić kobiety, a to za sprawą wierzeń wyznawców shinto. Poza tym szczyt występuje często w sztuce – jest bowiem inspiracją dla wielu dzieł i projektów architektonicznych.

Ciekawostka: najwyższy budynek, jaki kiedykolwiek zaprojektowano, czyli X-Seed 4000, był wzorowany właśnie na górze Fuji. Obiekt miał mieć 4 km wysokości(!), na których znajdowałoby się... 500 pięter! Burj Khalifa to przy tym pikuś...
Fuji
Fuji

Hokkaido – kraina przyrody i zimowych sportów

Drugą co do wielkości wyspą Japonii (po Honsiu) jest Hokkaido. Największym miastem wyspy jest Sapporo, które z pewnością warto zobaczyć. Ale Hokkaido jest kojarzona głównie z przyrodą i naturą. Występuje tutaj aż 6 parków narodowych oraz 12 rezerwatów przyrody, m.in. Akan-Mashu z krystalicznie czystymi jeziorami wulkanicznymi lub Daisetsu-zan z gorącymi źródłami i wodospadami. Przez swój umiarkowany klimat Hokkaido stanowi również centrum sportów zimowych. Odbywa się tutaj tzw. Festiwal śniegu, podczas którego można oglądać rękodzieło z lodu. Gospodarkę wyspy nakręca także browar Sapporo, który jest oferowany w większości barów w Japonii.

Hokaido
Hokaido

Okinawa – tropikalny raj Japonii

Okinawa to wyspa archipelagu Riukiu słynąca z wielu rzeczy – m.in. ze sztuk walki karate i rajskich plaż z rafami koralowymi. W skład archipelagu o tej samej nazwie wchodzi 160 wysp koralowych. Jest to więc świetne miejsce na nurkowanie, jak i uprawianie przeróżnych sportów wodnych. Przez tropikalny klimat na wyspie panuje ciepły, łagodny klimat (poza oczywiście porami deszczowymi). Okinawa to prawdziwy raj na Ziemi.

Wyspa wyróżnia się na tle Japonii do tego stopnia, że Japończycy czasami odnoszą się do niej jak do osobnego kraju. Jest tak ze względu głównie na jej historię, bowiem jeszcze 200 lat temu Okinawa nie była częścią Japonii, a a odrębnym królestwem – Niepodległym Królestwem Riukiu. Na wyspie znajdują się liczne bazy wojskowe USA, co miało wpływ na kulturę tego miejsca.

Okinawa
Okinawa

Japonia jest na tyle zróżnicowanym krajem, że wymienione wyżej miejsca są tylko małym procentem całości. Każda podróż do Kraju Wschodzącego Słońca zadziwia i pozwala poznać go na nowo. W końcu to tutaj, w centrum neonowego miasta, wypijesz tradycyjnie parzoną przez gejszę herbatę, zjesz prawdziwe sushi czy poznasz fanów Naruto albo innego anime. Jeśli szukasz jedynych w swoim rodzaju wrażeń – koniecznie wybierz się do Japonii!

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.