Berlin atrakcje. Co warto zobaczyć w Berlinie?
Berlin to dynamiczne miasto, które łączy w sobie historię, kulturę i nowoczesność. Od ikonicznych zabytków, takich jak Brama Brandenburska i Reichstag, po pulsujące życiem dzielnice, bogate muzea i parki pełne zieleni, Berlin oferuje niezapomniane doświadczenia dla każdego podróżnika. Sprawdźcie, co warto zobaczyć w Berlinie podczas Euro 2024!
Podróż do Berlina to świetny pomysł na rodzinny wypad lub na podróż tylko we dwoje. Miasto oferuje mnóstwo atrakcji, które zainteresują każdego. Obecnie Berlin przyciąga fanów piłki nożnej, gdyż na jego stadionie będą się rozgrywać mecze Euro 2024. Przeczytajcie, co możecie zobaczyć w stolicy Niemiec między meczami lub niezależnie od tego wielkiego wydarzenia.
Wyspa Muzeów
To niezwykle ciekawe miejsce, które jest położone na wyspie na rzece Sprewie w centrum miasta. Wyróżnia się nie tylko unikalnym usytuowaniem, ale także interesującą architekturą oraz jest pożądanym miejscem dla wszystkich zainteresowanych sztuką. Na wyspie mieszczą się muzea: Stare i Nowe Muzeum, Muzeum Bodego, Starą Galerię Narodową, Katedrę Berlińską oraz słynne Muzeum Pergamońskie, gdzie zrekonstruowano wielki Ołtarz Zeusa. Wyspa Muzeów została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Alexanderplatz
Alexanderplatz to największy plac w Niemczech i zarazem najważniejszy punkt komunikacyjny. To często miejsce spotkań Berlińczyków, gdyż znajdują się tu licznie kawiarnie, restauracje i domy handlowe. A jeśli mowa o restauracjach, przeczytajcie w naszym artykule pt. "Kuchnia niemiecka", co warto zjeść podczas wakacji w Niemczech.
Plac jest doskonale skomunikowany z resztą miasta dzięki stacji metra Alexanderplatz, która obsługuje linie U2, U5, i U8, oraz stacji kolejowej Alexanderplatz.
Wieża telewizyjna
Wieża telewizyjna to najwyższy budynek w Niemczech. Atrakcją jest spojrzeć na Berlin z wieży, która mierzy 368 metrów. Na jej szczycie znajduje się restauracja, która obraca się o 360 stopni, ukazując panoramę stolicy z każdej strony.
Pałac Charlottenburg
Pałac Charlottenburg został zbudowany na przełomie XVII i XVIII wieku na zlecenie Fryderyka I Hohenzollerna dla jego żony, Zofii Charlotty, pałac miał nawiązywać do słynnego Wersalu. Wewnątrz będziecie mogli poczuć niezwykłą atmosferę bogato zdobionych wnętrz. Na szczególną uwagę zasługuje pokój porcelanowy, w którym znajdują się zgromadzone przez lata kolekcje chińskiej i japońskiej porcelany. Warto odwiedzić tę berlińską atrakcję, gdyż niewątpliwie jest warta uwagi.
Pałac otoczony jest ogrodami, którymi można spacerować bez zakupu biletu wstępu.
Brama Brandenburska
Brama Brandenburska to symbol ponownego zjednoczenia Niemiec. Została zbudowana w latach 1788–1791 według projektu Carla Gottharda Langhansa. Na szczycie bramy znajdują się cztery rumaki ciągnące rydwan, prowadzony przez uskrzydloną boginię zwycięstwa, Nike.
Brama Brandenburska znajduje się w centrum Berlina, na placu Pariser Platz, w dzielnicy Mitte. Można ją zwiedzać o każdej porze dnia i nocy. Wieczorową porą jest ona oświetlona.
Mur berliński
Planując zwiedzanie Berlina, nie można pominąć tego historycznego symbolu podziału Niemiec. Upadek muru berlińskiego 9 listopada 1989 roku zmienił oblicze współczesnej Europy. W East Side Gallery, na ponad kilometrowym fragmencie oryginalnego muru, znajdują się liczne malowidła i napisy o przesłaniu zarówno artystycznym, jak i politycznym, stworzone przez artystów z całego świata. Dlaczego powstał mur berliński? W 1949 roku nastąpił podział Niemiec na Republikę Federalną Niemiec (RFN) oraz Niemiecką Republikę Demokratyczną (NRD). Stolica została podzielona na Berlin Zachodni NRD, gdzie stacjonowali żołnierze USA, Francji i Wielkiej Brytanii. Berlin Wschodni RFN był pod okupacją Rosji. Pierwszym krokiem oddzielenia dwóch części stolicy było postawienie drutu kolczastego i zamknięcie transportu między dwiema częściami miasta. Następnie drut został zastąpiony murem, który z biegiem lat stawał się coraz wyższy i bardziej solidny. Mur był wyposażony w liczne alarmy, wieże obserwacyjne oraz miny lądowe, aby zapobiec nielegalnemu przemieszczaniu się ludzi.
Mauerpark
Mauerpark, położony w berlińskiej dzielnicy Prenzlauer Berg, jest jednym z najbardziej popularnych i tętniących życiem parków w Berlinie. Znajdujący się w miejscu dawnego pasa granicznego pomiędzy Wschodnim a Zachodnim Berlinem, park łączy w sobie historię z nowoczesną kulturą miejską. To miejsce, w które przychodzą Berlińczycy, aby oddać się relaksowi i spędzić czas ze znajomymi.
Checkpoint Charlie
Checkpoint Charlie to kolejne miejsce związane z murem berlińskim – znany punkt kontrolny pomiędzy Wschodnim a Zachodnim Berlinem. Choć sam mur został w tej okolicy usunięty, miejsce to jest pełne informacji historycznych, a w pobliżu znajduje się Muzeum Muru Berlińskiego (Mauermuseum), które dokumentuje historie ucieczek i życia w podzielonym mieście.
Reichstag
Reichstag to gmach parlamentu. Jest to monumentalny budynek, który wyróżnia się niezwykłą szklaną kopułą. Z tego miejsca można podziwiać panoramę miasta.
Kopułę i taras na dachu gmachu Reichstagu można zwiedzać bezpłatnie, jednak wymagana jest wcześniejsza rezerwacja online.
Katedra Berlińska
Katedra Berlińska to jedna z najpiękniejszych świątyń Berlina. Jej położenie również jest niezwykłe, gdyż znajduje się na wspomnianej wyżej Wyspie Muzeów. Obiekt łączy w sobie epoki renesansu i baroku. W jej wnętrzu zwróćcie uwagę na 30-metrową kopułę i drewniane organy. Liczne zdobienia i marmurowe filary na pewno nie zostaną przez zauważone. Jeśli chcecie dostać się na taras widokowy, będziecie musieli przejść 250 schodów i będziecie mogli podziwiać z góry całą wyspę.
Do katedry dostaniecie się linią metra U5 lub liniami autobusowymi 100 i 300. Wejście w celu zwiedzania jest za opłatą. W katedrze obywają się regularnie msze święte.
Berlin z dziećmi – atrakcje dla dzieci w Berlinie
Berlin to fascynujące miasto, które oferuje wiele atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Od interaktywnych muzeów po wesołe parki rozrywki. Stolica Niemiec zapewnia niezapomniane doświadczenia dla całej rodziny
Muzeum Historii Naturalnej
Muzeum zostało założone w 1810 roku wraz z Uniwersytetem Humboldta. Posiada ponad 25 milionów obiektów, co czyni je jednym z największych niemieckich muzeów w dziedzinie zoologii, paleontologii i mineralogii. Zobaczycie tu szkielet Brachiosaurus brancai, największy szkielet dinozaura na świecie o wysokości ponad 13 metrów oraz berliński okaz prehistorycznego ptaka Archaeopteryx. W 2007 roku otwarto nowo zaprojektowaną salę dinozaurów oraz stałe wystawy na temat kosmosu i układu słonecznego, formowania się ziemi i mechanizmów ewolucji. Warto to miejsce odwiedzić z dziećmi, na pewno zrobi na nich wrażenie.
Discovery Centrum Lego
To doskonałe miejsce dla dzieci mniejszych i większych. W środku można znaleźć wiele różnorodnych atrakcji, takich jak Miniland, gdzie miniaturowe miasta i krajobrazy zostały zbudowane z milionów klocków Lego, prezentując słynne zabytki i miejsca z całego świata. Oprócz tego, możecie wziąć udział w warsztatach budowy Lego prowadzonych przez doświadczonych mistrzów klocków, uczestniczyć w emocjonujących przejażdżkach na karuzeli oraz stworzycie swoje własne wyjątkowe konstrukcje w strefie kreatywnej.
Warto zakupić bilety przez internet.
Madame Tussauds
Marzyliście o zdjęciu z ulubioną gwiazdą filmową? W Madame Tussauds to możliwe! Muzeum figur woskowych to ciekawe miejsce dla dzieci i dorosłych. Znajdziecie tu figury woskowe znanychosób, takich jak Albert Einstein, Angela Merkel, Beyonce, Dawid Bowie, czy Angeliną Jolie. Każdy tu znajdzie ulubioną postać.
Warto kupić bilety przez Internet, gdyż możecie natrafić na zniżki. Do stacji Brama Brandenburska można również dojechać autobusami linii 100, 200.
Classic Remise
Classic Remise to centrum samochodowe, które zostało otwarte w 2003 roku w zabytkowej zajezdni tramwajowej, która pierwotnie powstała w czasach cesarskich, na początku XX wieku. Można tu zobaczyć najciekawsze i jedne z najdroższych pojazdów, zarówno zabytkowych, jak i bardzo nowoczesnych.
Wstęp jest bezpłatny.
Berlińskie zoo
Ogród zoologiczny zlokalizowany jest w sercu miasta. To jedno z najstarszych i najbardziej znanych ogrodów zoologicznych na świecie. Założone w 1844 roku, jest domem dla ponad 20 000 zwierząt różnych gatunków, reprezentujących różnorodność fauny z całego świata. Wśród jego mieszkańców znajdziecie między innymi jedyne w Niemczech pandy wielkie. Berlińskie Zoo to nie tylko atrakcja turystyczna, ale także ważny ośrodek badawczy i edukacyjny, który angażuje się w ochronę dzikiej przyrody i promowanie świadomości ekologicznej.
Przed wizytą w zoo sprawdźcie godziny karmienia zwierząt – to dodatkowa atrakcja podczas zwiedzania.
Jak dojechać do Berlina?
Berlin znajduje się blisko naszej granicy, co sprawia, że w łatwy sposób można dojechać samochodem autostradą Warszawa-Berlin. Doskonałym i bardzo komfortowym środkiem transportu będzie samolot. Loty bezpośrednie wraz z zakwaterowanie znajdziecie w naszym serwisie Lot+Hotel. Dzięki temu będziecie mogli zaplanować niedrogą podróż do stolicy Niemiec. Również do Berlina możecie dojechać bezpośrednim pociągiem z Warszawy.