Atrakcje Bali – co zobaczyć podczas pobytu na wyspie?

AzjaAgnieszka Słupecka18.11.2024

To prawdziwe egzotyczne marzenie podróżników. Mekka instagramowiczów, surferów, joginów i cyfrowych nomadów. Magiczna kraina bujnej flory i zróżnicowanej fauny. Mowa oczywiście o Bali, indonezyjskiej wyspie, której popularność nie słabnie od dawna.

Bali
Bali

 Gdzie leży Bali?

Bali to wyspa o powierzchni 5 632,86 km² położona w Azji Południowo-Wschodniej, należąca do Indonezji. Jest częścią archipelagu Małych Wysp Sundajskich składającego się z 17 508 wysp. Na zachodzie jest oddzielona od Jawy cieśniną Bali, a na wschodzie od wyspy Lombok oddziela ją cieśnina Lombok.

Ze względu na wysoce rozwiniętą turystykę Bali jest najbogatszą wyspą Indonezji.

Świątynie na Bali

Bali to wyspa bardzo uduchowiona, co widać w licznych świątyniach (szacuje się, że jest ich aż 20 tysięcy!). Lokalna ludność wyznaje głównie hinduizm balijski, który różni się od hinduizmu indyjskiego kilkoma niuansami, np. podejściem do reinkarnacji czy kultem niektórych bogów. Najwyższym bogiem jest Sanghyang Widy Wasa, który rozumiany jest panteistycznie, a więc wierzy się, że przenika przez wszystkie części fizyczne i metafizyczne świata i nie ma postaci osobowej.

Oto najpopularniejsze świątynie na Bali:

Tanah Lot  to świątynia znajdująca się w miejscowości Tabanan nieopodal stolicy Bali – Denpasar. Jej nazwa to w dosłownym tłumaczeniu "ląd w morzu" i trzeba przyznać, że nie mogła być trafniejsza, bowiem została wzniesiona w XVI w. na skale znajdującej się na morzu. To położenie czyni ją jednym z najchętniej odwiedzanych i fotografowanych miejsc na wyspie.

Nie można wchodzić na teren świątyni – byłoby to trudne, zważywszy na jej umiejscowienie. Dlatego też nie trzeba okrywać się sarongiem, czyli tradycyjną chustą balijską zakrywającą nogi podczas odwiedzin sakralnych miejsc.

Wejście na brzeg przed świątynią oczywiście nic nie kosztuje, jednak Ci, którzy chcą zobaczyć "świętego węża" w pęknięciu skalnym muszą dodatkowo zapłacić.

Tanah Lot
Tanah Lot

Pura Besakih – to największy, najsłynniejszy, jak i najważniejszy ośrodek religijny na bali. Koniecznie musisz więc go zobaczyć podczas wizyty w indonezji! Kompleks składa się z 23 świątyń i kilkaset mniejszych sanktuariów wybudowanych w X w. (lub w VIII w., według innych źródeł). Znajduje się na zboczu wulkanu Gunung Agung na wysokości 900 m n.p.m., na tarasach połączonych schodami. Najpopularniejszą świątynią w kompleksie jest Pura Penataran Agun, na dziedzińcu której możesz podziwiać ołtarze poświęcone hinduistycznej trójcy – Trimurti.

Na terenie kompleksu możesz napotkać naciągaczy, którzy będą chcieli pobierać rozmaite opłaty. Pamiętaj, że turyści mogą oglądać świątynie tylko z zewnątrz, z zakazem wchodzenia do środka.
Pura Besakih
Pura Besakih

Pura Ulun Danu Bratan – kolejna popularna budowla na sakralnej mapie Bali. Powstała w XVII w. i – podobnie jak Pura Besakih – znajduje się na wodzie, ale nie na morzu, a na jeziorze Bratan na wysokości 1200 m n.p.m. Otoczona jest ogrodem pełnym pięknych kwiatów i roślin. Odbywają się w niej ceremonie poświęcone bogini wody, jeziora i rzeki –Dewi Dany.

Część świątyni można podziwiać wyłącznie z zewnątrz. Do pozostałych, wewnętrznych obszarów budowli można wejść za opłatą.
Pura Ulun Danu
Pura Ulun Danu

Goa Gajah – to hindusko-buddyjska świątynia niedaleko Ubud zbudowana w IX w. Jej nazwa oznacza "jaskinię słonia" i wzięła się prawdopodobnie od stojącego w środku posągu hinduskiego boga Ganesha z głową słonia. Obok jaskini znajdują się rytualne baseny baseny i okazałe ogrody, tworząc sakralny kompleks.

Wejście do świątyni jest płatne – pamiętaj o zabraniu ze sobą gotówki.
Pura Goa Gajah
Pura Goa Gajah

Majestatyczne pałace wodne

Ujung - budowla powstała z inicjatywy króla z dynastii Karangasem – I Gusti Bagus Jelantik w 1909 r. Na terenie kompleksu znajdują się 3 główne baseny, wspomniany pałac, do którego prowadzą 2 kamienne mosty, liczne oczka wodne oraz egzotyczne ogrody. Wokół rozpościerają się góry i tarasy ryżowe. W architekturze pałacu widoczne są mocno wpływy holenderskie.

Tirta Gangga - to dawny pałac królewski we wschodniej części wyspy. Jego nazwa oznacza "wodę z Gangesu", a powstał w 1948 r. z inicjatywy tego samego króla, co Ujung – I Gusti Bagus Jelantik. Kompleks słynie z pałacu wodnego Karangasem, kamiennych basenów i świątyni Patirthan. Tirta Gangga podtrzymuje wiarę balijskiego hinduizmu, z naciskiem na wiarę w świętość rzeki Ganges.

Bali
Bali

Soczyście zielone tarasy ryżowe

Jatiluwih to ponad 600 ha zachwycających, jaskrawie zielonych pól ryżowych rozsianych na wzgórzach w okolicy góry Batukaru, w okręgu Tabanan. Jatiluwih oznacza w miejscowym języku "prawdziwe piękno" - nie sposób się z tym nie zgodzić! Tarasy są świetnie utrzymane dzięki tradycyjnemu balijskiemu systemowi nawadniającemu z IX w. o nazwie subak, który w 2012 r. został uznany przez UNESCO za niematerialne dziedzictwo kulturowe.

Jatiluwih jest jedynym miejscem na świecie, w którym odbywają się trzy zbiory ryżu rocznie.

 Żeby dostać się na Jatiluwih, przy wjeździe do wioski należy wykupić bilet wstępu.

Bali
Bali

Ubud – kulturowe serce Bali

Nie odwiedzić Ubud podczas pobytu na Bali to tak jakby nie zobaczyć Kolloseum, będąc w Rzymie. Ubud to jedno z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych miast na wyspie ze względu na mnogość kultury i rozrywki w promieniu zielonych lasów i pól ryżowych. Dla każdego coś dobrego! Miasto przepełnione jest galeriami, muzeami, eleganckimi restauracjami i kawiarniami, które ciągną się wzdłuż wąskich uliczek wytyczonych palmami i kolorowymi krzewami. Niewątpliwy czar tego miasteczka sprawia, że często przybywają do niego znane osobistości ze świata internetu i show-biznesu.

Miejscowość miała szansę pojawić się w hitowym filmie "Jedz, módl się, kochaj" (o którym jeszcze wspomnimy!).
Ubud
Ubud

Co warto zobaczyć w Ubud?

Puri Saren Agung – to pałac wybudowany na początku XIX w. i znajdujący się w centrum miasta. Ciekawostką jest, że nadal mieszka tam rodzina królewska. Z tego powodu pałac nie jest zbyt często udostępniany turystom.

Pasar Seni – centralny targ Ubud. Kiedyś był miejscem handlowania świeżymi produktami prosto od rolników. Dziś można kupić tu głównie ubrania, biżuterię oraz pamiątki.

Sacred Monkey Forest Sanctuary – bodajże najsłynniejsze miejsce do zwiedzania w Ubud, czyli małpi las, w którym żyje kilkaset makaków chętnie pozujących do zdjęć. Należy uważać podczas wizyty w tym miejscu, ponieważ małpy potrafią wyrwać z dłoni jedzenie, pieniądze, a nawet całą torebkę czy mały plecak.

Muzeum Pura Lukisan – muzeum zostało założone w 1956 r., a w jego zbiorach można znaleźć eksponaty nawiązujące do szeroko rozumianej sztuki balijskiej.

Bali
Bali

Wulkany na Bali

Warto wspomnieć, że nie tylko sama wyspa, ale i cały kraj charakteryzuje się położeniem o największej możliwej aktywności wulkanicznej. Wszystko dlatego, że Indonezja mieści się w tzw. pierścieniu ognia. To linia brzegowa o długości 40 000 km, która przebiega przez Azję, Amerykę Południową, Środkową i Północną oraz przez Australię i Oceanię. Warto dodać, że w całym kraju znajduje się więc najwięcej wulkanów na świecie, z czego 130 wciąż jest aktywnych!

Na Bali znajdują się 3 słynne na cały kraj wulkany:

wulkan Batur – "najbardziej przyjazny" wulkan dla turystów, ponieważ mierzy "tylko" 1700 m n.p.m. Oznacza to, że z powodzeniem można wybrać się ta na trekking (pomimo tego, że ma status aktywny). Podobno warto wybrać się na wędrówkę w nocy, by móc podziwiać ze szczytu wschód słońca!

Wulkan Agung – najwyższy wulkan i zarazem szczyt Bali mierzący 3142 m n.p.m. Wulkan ma status aktywny – ostatnia eksplozja odbyła się w 1946 roku. Agung określa się trudnym do przejścia, jednak jak najbardziej trekking jest możliwy. Zaleca się go jedynie osobom doświadczonym.

Wulkan Bratan – zajmuje 2. miejsce pod względem wysokości, która wynosi 2276 m n.p.m. Ostatnia erupcja miała miejsce w czasach prehistorycznych, na które datuje się jego powstanie. Trekking jest dozwolony – podróżnicy mogą korzystać ze szlaków turystycznych i gorących źródeł.

Agung
Agung

Orzeźwiające wodospady

Bali to nie tylko wyspa wulkanów, ale również wodospadów. Znajduje się ich aż 35, więc jest z czego wybierać! Podczas pobytu na Bali koniecznie zobacz te poniższe:

Tegenungan – to wodospad położony dosłownie kilka kilometrów od Ubud, więc będzie świetnym orzeźwieniem podczas pieszej wycieczki po mieście. Ma 30 m wysokości, a imponująca kaskada spływa w dół głębokiego wąwozu. Jest jednym z najbardziej fotogenicznych wodospadów na Bali, a tym samym – najczęściej odwiedzanych przez turystów i lokalsów. Wokół wodnej kurtyny znajdują się baseny do pływania - kąpiel jest więc dozwolona.

Gitgit – to nie jeden, a dwa wodospady posiadające to samo źródło i ujście. Sięgają na wysokość około 30-35 metrów i znajdują się w górzystym regionie północnego Bali, pośrodku bujnej dżungli. Przy wodospadzie można pozwolić sobie na swobodną kąpiel. Łatwy dojazd i bliskość turystycznych miejscowości sprawia, że wodospad cieszy się dużą popularnością odwiedzających.

Nungnung – położony na wysokości około 900 m n.p.m. to jeden z najwyższych i najsilniejszych wodospadów na wyspie. To, co jeszcze wyróżnia go na tle pozostałych, to jego otoczenie, a mianowicie soczyście zielone tarasy ryżowe. Warto dodać, że –również w przeciwieństwie do wyżej omówionych - dotarcie do niego wymaga nieco więcej sprytu (to dość sekretne miejsce na mapie Bali), ale drogę wynagradza spektakularny widok, orzeźwiająca kąpiel i mało turystów.

Na wyprawę nad wodospad mogą przydać się buty do wody. Zejścia do wodospadu są często nierówne i kamieniste.
Wodospad Tegenungan
Wodospad Tegenungan

Instagramowe Bali Swing

Bali Swing to atrakcja, której nie może pominąć żaden zapalony instagramowicz! To kompleks designerskich huśtawek zawieszonych nad dżunglą, ok. 20 minut od centrum Ubud. Celem wizyty jest nie tylko przeżycie nowego doświadczenia, ale przede wszystkim - uwiecznienie go na zdjęciach, które rozbudzą social media. Na miejscu czekają 3 rodzaje huśtawek:

huśtawka pojedyncza – dla jednej osoby,

huśtawka podwójna – dla par,

huśtawka ekstremalna – najwyższa, położona nad rzeką.

Warto dodać, że Bali Swing to nie tylko huśtawki. Na miejscu znajdziesz również wiele instaspotów do spektakularnych zdjęć (możliwość wypożyczenia fotografa), restauracje i bary z widokiem na dżunglę, a nawet… wypożyczalnię kolorowych, długich sukienek idealnych na sesję zdjęciową!

Wejście na teren Bali Swing jest płatne. Cena biletu zależy od liczby huśtawek i usług, z których chcesz skorzystać. 
Bali Swing
Bali Swing

Plaże na Bali

Czym byłby przyjazd na Bali bez plażowania przynajmniej przez jeden dzień! My jednak namawiamy Cię na nieco dłuższe opalanie i kąpiel w oceanie, ponieważ wyspa oferuje wiele pięknych, czystych plaż z krystaliczną wodą. A do tego są bardzo zróżnicowane: spokojne wody czy wielkie fale? Biały, łagodny piasek czy czarne, wulkaniczne brzegi? Z pewnością znajdziesz coś dla siebie!

Seminyak – plaża z białym piaskiem i lazurową wodą położona w południowej części wyspy. Znajduje się w kurorcie o tej samej nazwie. Rozciąga się na długość 2 km. Spore fale przyciągają surferów z całego świata. Wieczorem zaś plaża zamienia się w raj dla imprezowiczów. Bliskość barów i restauracji sprawia, że można tam spędzić naprawdę sporo czasu.

Kuta – plaża leży na południe od stolicy wyspy, czyli Denpasar Jest znana na całym świecie ze swojej długiej linii brzegowej, miękkiego piasku i wysokich fal, co czyni ją prawdziwą mekką dla surferów. Plaża znajduje się na terenie największego i najsłynniejszego kurortu o tej samej nazwie. Można nawet rzec, że Kuta to najbardziej imprezowe miejsce na Bali. Miej to na uwadze, jeśli chcesz wybrać się na odpoczynek na plaży po zachodzie słońca.

Kuta Beach
Kuta Beach

Canggu – ta plaża zdecydowanie wyróżnia się na tle powyższych, a to ze względu na surową linię brzegową pokrytą czarno-szarym piaskiem pochodzenia wulkanicznego. Rozciąga się na długość aż 8 km. Generalnie nie zaleca się pływania w tym miejscu ze względu na częste fale, co z kolei z pewnością ucieszy surferów. To bardzo instagramowa plaża pełna turystów, joginów i miłośników plażowego stylu życia.

Padang Padang – miejscowi i turyści uważają, że to jedna z najbardziej urokliwych plaż na wyspie. Znajduje się na południu Bali, a z każdej strony otoczona jest wapiennymi klifami pasującymi do białego piasku. Choć jest bardzo mała (linia brzegowa o długości 100 m), to mówi się, że jest ulubionym miejscem surferów szukających spokojnego miejsca na trening. To także jedna z niewielu plaż, przy której można nie tylko surfować, ale też spokojnie pływać.

Wracamy do filmowego wątku! Plaża Padang Padang pojawiła się we wspomnianym już filmie "Jedz, módl się, kochaj". W ten sposób zdobyła popularność nie tylko wśród surferów, ale i miłośników kina.
Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.

Polecane oferty