5 powodów, dla których warto wybrać się na wakacje do Krakowa
To jedno z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich miast zachwycające bogactwem oryginalnych i pięknych budowli, magicznym Starym Miastem i niepowtarzalną atmosferą. Co takiego kryje w sobie Kraków, że przez wiele osób jest uznawany za wizytówkę Polski? Oto kilka powodów.
Kraków to idealne miejsce zarówno na weekend we dwoje, jak i dłuższy urlop. Dawna siedziba polskich królów stanowi skarbnicę niezwykłych miejsc, w których możemy obcować z historią, a także zanurzyć się w rytmie dynamicznie rozwijającego się, pełnego zieleni i przepełnionego aurą tajemniczości miasta - wymarzone miejsce do odkrywania podczas wakacji.
Zdradzamy Wam 5 powodów (a uwierzcie, że jest ich o wiele więcej – sami sprawdzaliśmy! 😊), dla których warto odwiedzić to miasto.
1. Historia na wyciągnięcie ręki
Stare Miasto Krakowa wraz z Wawelem i Kazimierzem w 1978 roku zostały umieszczone na pierwszej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tak prestiżowe wyróżnienie przyznane zostało tylko dwunastu z najsłynniejszych zabytków na świecie. Stare Miasto to wyjątkowa skarbnica dzieł sztuki, miasto historii i dziedzictwa, gdzie reprezentowane są niemal wszystkie style architektoniczne od wczesnego średniowiecza po współczesność.
Rynek Główny – największy plac średniowiecznej Europy był od wieków sercem miasta. Swój pierwotny kształt zachował od 1257 roku. Z wyższej wieży kościoła Mariackiego rozbrzmiewa co godzinę hejnał grany na cztery strony świata.
Sukiennice – ten średniowieczny „pasaż handlowy” – obecnie w stylu renesansowym z elementami gotyckimi, wielokrotnie przebudowany, XIX-wieczna przebudowa odbyła się według projektu Tomasza Prylińskiego – to jeden z najbardziej rozpoznawalnych przykładów polskiej architektury. Znajdziemy tu zarówno kramy z biżuterią i rękodziełem artystycznym na parterze, Galerię Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku na I piętrze, jak i Muzeum Podziemne ukazujące niezwykły świat średniowiecznego Krakowa.
Wawel – siedziba królów i nekropolia – prezentuje obecnie wyjątkową wystawę „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021–1961–1921”. To jedyny w dziejach jagiellońskiej rezydencji pokaz całej zachowanej kolekcji we wnętrzach, dla których tapiserie zostały stworzone. Wystawa potrwa tylko do 31 października 2021 r.
Na Wawelu możemy także podziwiać jeden z najważniejszych symboli narodowych – Dzwon Zygmunta. Został odlany w Krakowie w 1520 roku przez ludwisarza z Norymbergi – Hansa Behema i zawieszony w Wieży Zygmuntowskiej. Pierwszy raz dźwięk Dzwonu Zygmunta krakowianie usłyszeli 13 lipca 1521. W tym roku dzwon obchodzi swoje 500-lecie, któremu towarzyszą liczne wydarzenia upamiętniające ten jubileusz.
2. Skarbnica dzieł polskiej i europejskiej kultury
Kraków to raj dla koneserów sztuki - ponad 100 muzeów, wliczając poszczególne oddziały, prezentuje dzieła od średniowiecza po lata współczesne. Obowiązkowym punktem do odwiedzenia jest Muzeum Książąt Czartoryskich. To jedno z najstarszych muzeów w Polsce - ze słynnymi obrazami „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci i „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta van Rijna, a także dziełami z dziedziny rzeźby, rzemiosła, militariów czy sztuki użytkowej.
Prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa kryje Rynek Podziemny. Na głębokości kilku metrów pod płytą Rynku Głównego powstała unikatowa na skalę europejską ekspozycja archeologiczna o powierzchni blisko 4000 m2. Tu niemal wszystkimi zmysłami możemy poznać atmosferę średniowiecznego Krakowa. Interaktywna wystawa Muzeum Krakowa prezentuje nie tylko bogatą historię miasta, ale także związki, jakie łączyły go z najważniejszymi ośrodkami handlu i kultury średniowiecznej Europy.
Będąc na Rynku Głównym, wstąpmy do Bazyliki Mariackiej, by na własne oczy zobaczyć jedno z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie – Ołtarz Wita Stwosza. W tym roku zakończył się trwający sześć lat remont dzieła, więc możemy je już podziwiać w pełnej okazałości.
Kraków to również kolebka cenionych osobistości. Z historią miasta wiąże się ściśle historia życia polskich noblistów. Na łamach krakowskiej gazety „Czas” swoje popularne powieści w odcinkach drukował Henryk Sienkiewicz („Quo vadis”), laureat literackiej Nagrody Nobla z 1905 roku. W Krakowie bywał Władysław Stanisław Reymont, laureat literackiego Nobla z 1924 roku (autor „Ziemi obiecanej” i „Chłopów” otrzymał nagrodę za całokształt twórczości). Noblista z 1980 roku, poeta, prozaik i eseista Czesław Miłosz („Zniewolony umysł”, „Rodzinna Europa”) wybrał Kraków na swój dom w ostatnich latach życia. W Krakowie przez większą część życia mieszkała Wisława Szymborska („Wołanie do Yeti”, „Ludzie na moście”) uhonorowana Nagrodą Nobla w 1996 roku.
To w tym mieście urodził się Jan Matejko, studiowali Mikołaj Kopernik i Jan Paweł II czy mieszkał Stanisław Lem, jeden z najwybitniejszych pisarzy science fiction. W tym roku świętujemy 100. rocznicę jego urodzin i z tej okazji w Krakowie odbywają się liczne wydarzenia na cześć twórcy, m. in. Koncert „Lema Pamięci”.
3. To jedno z najbardziej zielonych miast świata
W rankingu Husqvarna Urban Green Space Index (HUGSI) Kraków zajął trzecie miejsce w Europie i piąte na całym globie! Znajdziemy tu mnóstwo urokliwych miejsc, w których złapiemy oddech od ulicznego zgiełku.
Miłośnicy biegania i rolkarze z pewnością docenią rozległe łąki krakowskich Błoni leżące opodal Rynku. Tym, którzy chcą odpocząć podczas zwiedzania zabytków, polecamy szczególnie malownicze Planty, okalające Stare Miasto zielonym pierścieniem.
Podczas pobytu w Krakowie warto też zaplanować piknik na Bulwarach Wiślanych czy wybrać się na wycieczkę rowerową do Lasu Wolskiego.
Przy Zalewie Nowohuckim znajduje się tężnia solankowa. Solny mikroklimat wytwarzany w tym miejscu jest zbliżony do tego nad morzem i daje możliwość wdychania korzystnego dla naszego zdrowia jodu.
Kraków to także miasto słynące z kopców, z których roztaczają się niesamowite widoki na miasto, a przy dobrej pogodzie można nawet dojrzeć szczyty Tatr. Najbardziej znanym jest Kopiec Kościuszki, wokół którego znajduje się poaustriacki fort należący do obszaru warownego Twierdzy Kraków. Obecnie fort mieści Muzeum Kościuszkowskie, a dotrzeć do niego można między innymi przez przepiękny i klimatyczny Salwator. Zdecydowanie warto też odwiedzić Kopiec Krakusa, usytuowany w Podgórzu i usypany na najwyższym wzniesieniu wapiennego zrębu Krzemionek – Wzgórzu Lasoty.
Zachęcamy do odkrywania Krakowa poza utartym szlakiem. Oto kilka inspiracji:
4. Nie tylko raj dla duszy, ale i dla podniebienia
Wiedzieliście, że w 2019 roku Kraków został Europejską Stolicą Kultury Gastronomicznej? Wcale nas to nie dziwi! Dzięki swemu bogatemu dziedzictwu kulinarnemu, tradycji dobrych receptur, najwyższej jakości produktów od lokalnych dostawców, a także gościnności i urzekającej atmosferze w pełni zasłużył na wyróżnienie Europejskiej Akademii Gastronomicznej.
Tytuł ten został przyznany po raz pierwszy. W dodatku krakowska restauracja Bottigliera 1881 jako pierwsza otrzymała gwiazdkę Michelin. Poza nią wyróżnienia Michelin w 2020 roku przyznano 26 restauracjom.
Będąc w stolicy Małopolski, obowiązkowo należy skosztować krakowskiego obwarzanka. Ten charakterystyczny przysmak i wieloletni symbol miasta jest wypiekany od XIX wieku, jedli go nawet królowie.
Kraków realizuje także projekt Czterech Stref Slow Food, który jest nowym pomysłem na ofertę turystyki kulinarnej i ma ukazać możliwości wartościowego spędzania czasu w Krakowie „w rytmie slow”, z dala od utartych i zatłoczonych ścieżek. Warto więc też odwiedzić Kraków, by smakować jego kulinarne specjały.
5. Miasto przyjazne turystom
Nowoczesne apartamenty, 4-5-gwiazdkowe hotele ze spa&wellnes czy klimatyczny pobyt w zrewitalizowanej kamienicy z lat 30. XX w. – w Krakowie każdy znajdzie nocleg na miarę swoich potrzeb. Większość obiektów akceptuje płatność Polskim Bonem Turystycznym, co jest szczególnie ważne, jeśli planujemy urlop całą rodziną.
Rodziny z dziećmi mogą znaleźć w Krakowie ciekawą ofertę od hoteli i lokali gastronomicznych przyjaznych maluchom po inne atrakcje. Wykwalikowani i serdecznie nastawieni przewodnicy miejscy przyczynią się z pewnością do tego, że urlop w Krakowie pozostanie niezapomnianym przeżyciem.
Dodatkowo, wybierając się w 2021 roku do Krakowa, możemy wziąć udział w programie #zwiedzajKraków. W jego ramach zyskamy dostęp do rabatów w muzeach, atrakcjach turystycznych, lokalach gastronomicznych, usługowych czy rekreacyjnych.
Tekst powstał we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa