Sigiriya – Forteca na Lwiej Skale w sercu Sri Lanki

AzjaAgnieszka Słupecka30.04.2024

Wybierasz się na Sri Lankę? Nie możesz ominąć tego miejsca! Mowa o Sigiriyi, starożytnej twierdzy stojącej na szczycie 180-metrowej skały - tzw. Lwiej Skały. To prawdziwy must-see na Sri Lance! Poznaj historię tej magicznej fortecy i skorzystaj z praktycznych wskazówek ułatwiających wyjazd!

Sigiriya
Sigiriya

Historia i znaczenie Sigiriyi

Na prawie 200-metrowej skale magmowej, pozostałość po wygasłym wulkanie, znajdują się ruiny starożytnej fortecy powstałej na rozkaz króla Kassapy (legendę z nim związaną opisaliśmy poniżej). Sigiriya to mistyczne miejsce, bardzo ważne dla miejscowych, pełne spokoju i ducha buddyzmu, ponieważ przez setki lat mieszkali tam również mnisi. Nazywana jest przez lokalsów ósmym cudem świata i nie ma w tym nic dziwnego –Sirgiya została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz do wykazu światowego dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego Sri Lanki (jako jedna z 7 pozycji). Rzecz jasna forteca ma również znaczenie turystyczne – co roku przyciąga tysiące turystów i jest najpopularniejszą atrakcją w całym kraju!

Kolejnym powodem, dla którego Sigiriya zyskała sławę, są kręte, strome schody prowadzące na górę do fortecy (w liczbie aż 1200 stopni), które zostały specjalnie sprowadzone z... londyńskiego metra!
Sigiriya
Sigiriya
Nazwa Sigiriya pochodzi od słowa singh giri, co oznacza... lwia skała.

Legenda o Lwiej Skale

Mówiąc o znaczeniu Sirgiyi dla lokalsów i turystów, nie sposób poruszyć legendy o Lwiej Skale. W V wieku n.e. w Cejlonie rządził król Dhatusen, który miał dwóch synów – Mogallana i Kassapę. Starszy Mogallan miał objąć po ojcu tron, jednak Kassapa był niezadowolony z tego faktu i chciał do tego dopuścić. W 473 r. uwięził, a następnie zamordował ojca, a jego starszy brat uciekł do Indii.

Kassapa wprawdzie został królem, lecz wciąż miał przed sobą wizję zemsty Mogollana. Dlatego postanowił zbudować pałac otoczony fortecą na szczycie odosobnionej, ogromnej skały – Lwiej Skały. Tak też się stało – na skale powstał pałac i system fortyfikacji, zrobiono także miejsce wodę i żywność na zapasy, dzięki którym można było przeżyć nawet przez wiele miesięcy. Jedyną drogę na szczyt stanowiły wykute w skale strome, liczne schody.

Kassapa miał rację. Jego brat przez 18 lat przygotowywał plan i zbierał siły, by dopaść samozwańczego króla. W 491 roku, jako przywódca wielkiej armii, pojawił się na wyspie i zaatakował Kassapę, który pokonany w walnej bitwie, podobno popełnił samobójstwo, za pomocą własnego sztyletu. Był to akt tchórzostwa i strachu na widok tak licznej armii.

Sigiriya
Sigiriya

Architektura i Budowle na Lwiej Skale

Na Lwiej Skale można podziwiać szereg ciekawych dzieł sztuki, architektury oraz roślinności.

Na wejściu do fortecy powita Cię charakterystyczna rzeźba przedstawiająca lwie łapy z pazurami. To pozostałość po wielkim posągu lwa, który znajdował się przy prywatnej komnacie króla.

Pałac Królewski, który znajdował się na szczycie Lwiej Skały, charakteryzował się rozbudowanym, przemyślanym systemem schodów i korytarzy. Ściana Lustrzana, która z kolei znajduje się u podstawy góry, odznacza się połyskującą warstwą – stąd jej nazwa. Wizytorzy króla mogli pisać na niej wiersze i malować.

Tamtejsze freski to jedne z najlepiej zachowanych przykładów starożytnej sztuki na Sri Lance. Przedstawiają młode dziewczęta - najprawdopodobniej damy dworu lub konkubiny króla, dlatego mówi się, że powstały na osobiste zlecenie Kassapy. Ważne: nie wolno ich fotografować!

Sigiriya
Sigiriya

Kolejną rzeczą wartą uwagi są ogrody otaczające cały ten kompleks na Lwiej Skale. Rosną tam endemiczne gatunki roślin, w tym wiele roślin leczniczych. Plan ogrodów jest jednym z najznakomiszych przykładów starożytnej architektury krajobrazu Sri Lanki.

Forteca jest również znana z zaawansowanego – jak na swoją epokę – systemu hydraulicznego, doprowadzającego i odprowadzającego wodę z Lwiej Skały.
Sigiriya
Sigiriya

Praktyczne informacje dla turystów

•   Kiedy najlepiej odwiedzić Sigiriyę?

Szczyt sezonu na Sri Lance przypada na okres od stycznia do kwietnia, kiedy panuje klimat umiarkowany. Pora sucha panuje od maja do sierpnia. Przez większość roku temperatura dochodzi do nawet 30 stopni Celsjusza, a wilgotność osiąga 80%. Na październik, listopad i grudzień przypada pora deszczowa, więc wtedy odradzamy wycieczki do tego kraju.

•   Jak dotrzeć do twierdzy?

Najlepszym sposobem dotarcia do twierdzy Sigirija z Kolombo jest pociąg do Habrany. Podróż trwa około 5 godzin. Jeśli Twoją bazą wypadową jest Dambulla, wystarczy pokonać dystans 20 km tuk tukiem. Do twierdzy możesz dotrzeć również podczas wycieczki fakultatywnej. Następnie czeka Cię pokonanie wielu schodów, o którym piszemy powyżej.

•   Jak się przygotować?

Wspinaczka na szczyt skały bez wcześniejszego przygotowania może być wymagająca. Dlatego pamiętaj o wygodnych butach sportowych i przewiewnym ubraniu niekrępującym ruchów. Koniecznie zaopatrz się także w nakrycie głowy, wodę i przekąski/kanapki.

Lankijczycy bardzo dbają o swoje dziedzictwo, dlatego nie wolno wnosić plastikowych butelek – zaopatrz się więc w wodę w szklanej butelce lub własnym termosie/butelce termicznej.

Jeśli chcesz poznać inne atrakcje na Sri Lance, przeczytaj nasz artykuł pt. "Co warto zobaczyć na Sri Lance?".

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.